Na zamieszczonych wykresach cen pszenicy i kukurydzy doskonale widać, że rynki krajowe naśladują trendy cenowe z giełdy Euronext-Paryż (Matif). Zakres zmian na rynkach gotówkowych (lokalnych) jest zwykle mniejszy i zależy też od aktualnych relacji walutowych. Warto pamiętać, że gwałtowne zmiany na rynku giełdowych kontraktów mają często charakter spekulacyjny.
Z raportu MRiRW wynika, że 8-go grudnia 2024 roku średnia cena skupu pszenicy w Polsce wyniosła 938 zł/t i była niższa o tylko 17 i 27 złoty odpowiednio od ceny średniej tego zboża w UE i wyceny najbliższej serii kontraktu na pszenicę na giełdzie Matif (Euronext-Paryż).
Po ostatnim wzroście krajowa kukurydza jest o niespełna 80 zł/t tańsza od średniej ceny w UE
Cena krajowej kukurydzy jest w ostatnich latach znacznie niższa niż średnia w UE. Wycena z 8-grudnia pokazuję cenę średnią skupu kukurydzy w kraju na poziomie 841 zł/t. Oznacza to, że krajowa wycena (na 08.12.2024) była o ok. 80 zł/t poniżej średniej ceny w UE i tylko 39 zł/t od notowań na giełdzie Matif.
Niższe od średniej unijnej i od giełdy Matif krajowe ceny kukurydzy wynikają z coraz to nowych rekordów (po raz piąty z rzędu) krajowej produkcji tego zboża szacowanej na 9,66 mln ton w tym roku.
Produkcja kukurydzy na ziarno w Polsce (mln ton):
Andrzej Bąk