Poziom światowych cen produktów mleczarskich wzrasta

Światowe ceny przetworów mleczarskich osiągnęły rekordowy poziom w kwietniu br. Potem nastąpił ich nieznaczny spadek, niemniej przez cały III kwartał br. pozostawały one wysokie. Jednocześnie w ostatnich miesiącach brak było wyraźnych ruchów cen, zarówno w górę, jak i w dół.

 

\"\"

 

Według danych USDA, pod koniec września br. w portach Oceanii masło było o 2% tańsze, niż na początku III kwartału, odtłuszczone mleko w proszku o 4% droższe, zaś ceny mleka pełnego ukształtowały się na poziomie z lipca br. (wszystkie ceny nominowane w USD).

Niewątpliwie wsparciem dla cen była obniżka produkcji mleka w krajach należących do czołówki eksporterów przetworów mleczarskich, notowana w I połowie br. W II kwartale br. przełożyło się to, po raz pierwszy od czterech lat, na spadek wolumenu światowego handlu artykułami mleczarskimi. W tym samym czasie kłopoty z podążą mleka miały także Chiny.

Według danych Rabobanku w I półroczu, ze względów strukturalnych jak i czynników mających charakter tymczasowy, produkcja mleka w Państwie Środka była w relacji rocznej o 6% niższa. To z kolei spowodowało, że w II kwartale br. zaimportowało ono o 27% więcej przetworów mleczarskich niż rok wcześniej. Podobnie, choć skala zmian była mniejsza, sytuacja wyglądała w Rosji, gdzie 4-proc. spadek podaży mleka przełożył się na 10-proc. wzrost importu.

Czytaj także:
Zaskakujący poziom eksportu polskiej żywności!
Przedwynikowy szacunek zbiorów owoców i warzyw
Polskie jabłka znowu górą!

Ogółem, w II kwartale br. te dwa państwa zakupiły na rynku światowym około 1 miliarda litrów mleka więcej niż rok wcześniej, co przy spadku nadwyżek eksportowych spowodowało, że pozostałe kraje były zmuszone do ograniczenia importu aż o 1,5 miliarda litrów. Dotyczyło to przede wszystkim Filipin, Wenezueli, krajów Bliskiego Wschodu oraz części regionów w Afryce. Według prognoz Rabobanku, w II półroczu br. nadal można spodziewać się wzmożonego popytu importowego ze strony Chin oraz Rosji.

Jednocześnie, w części krajów należących do czołówki eksporterów (Unia Europejska, USA, Nowa Zelandia, Brazylia) w lipcu br. produkcja mleka zaczęła znowu rosnąć. Oczekuje się, że podobne tendencje odnotuje się w sierpniu także w Argentynie i Australii. W rezultacie, przy założeniu normalnych warunków pogodowych, w II półroczu podaż mleka w rejonie czołowych eksporterów może być o 2,7% wyższa niż rok wcześniej.

Niemniej, brak zapasów, wraz z oczekiwanym ożywieniem popytu w USA i UE spowodują, że nadwyżki eksportowe artykułów mlecznych zwiększą się jedynie w nieznacznym stopniu. Stad też spodziewamy się, że światowe ceny przetworów mleczarskich utrzymają się na wysokich poziomach także w IV kwartale br. Rozluźnienia bilansu popytowo-podażowego na rynku globalnym można spodziewać się dopiero w 2014 roku.

Żródło : Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

GIS wycofuje popularną herbatę. „Obecność pestycydów”

22 listopada Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała o wykryciu pozostałości pestycydu antrachinonu w czarnej herbacie liściastej. Kontrole wykazały, że w niektórych partiach tego produktu poziomy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics