Prezydent podpisał zmianę ustawy o izbach rolniczych

19 sierpnia 2021 roku Prezydent podpisał zmianę ustawy o izbach rolniczych. Zmiany  polegają m.in. na wprowadzeniu przepisu określającego zasady finansowania kosztów działań izb i organizacji rolniczych.

Prezydent podpisał zmianę ustawy o izbach rolniczych
Prezydent podpisał zmianę ustawy o izbach rolniczych

Zmiany w ustawie

Celem ustawy jest przedłużenie wsparcia z budżetu państwa, w formie dotacji celowej, uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych oraz społeczno-zawodowych organizacji rolników w strukturach ponadnarodowych organizacji rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej. A także stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej (GEOPA).

Ustawa wprowadza zmiany w: ustawie z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych, ustawie z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz w ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców.

Zmiany w ustawie o izbach rolniczych polegają na wprowadzeniu przepisu określającego zasady finansowania kosztów związanych z uczestnictwem: izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych oraz społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej.

W latach 2021-2026 koszty te będą ponoszone przez Krajową Radę Izb Rolniczych i dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej.

Istotą zmiany w ustawie o społeczno-zawodowych organizacjach rolników jest wprowadzenie przepisu statuującego podstawę prawną do finansowania kosztów związanych z uczestnictwem organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej na zasadach określonych w przepisach o izbach rolniczych. Również i w tym wypadku perspektywa czasowa finansowania obejmuje lata 2021-2026. Analogiczny charakter mają zmiany wprowadzone do ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz do ustawy o organizacjach pracodawców.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: prezydent.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Co z wcześniejszą likwidacją międzyplonów? Resort rolnictwa stawia sprawę jasno

Ministerstwa Rolnictwa odpowiedziało na pismo izby rolniczej dotyczące wprowadzenia zmian w praktyce Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, polegających...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics