Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą wolną Wigilię jako dzień ustawowo wolny od pracy. Jednocześnie zdecydował o skierowaniu nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Jak poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Paprocka, decyzja ta wynika z uwag organizacji pracowników i pracodawców dotyczących dyskryminacyjnego charakteru nowych przepisów wobec niektórych grup zawodowych, w szczególności pracowników handlu.
Paprocka podkreśliła, że podczas konsultacji w Pałacu Prezydenckim obie strony — pracodawcy i pracownicy — wskazywały na brak wcześniejszych rozmów na temat ustawy. „Zarówno organizacje pracodawców, jak i pracowników były zaskoczone nowelizacją. Solidarność szczególnie akcentowała nierówne traktowanie pracowników zatrudnionych w handlu” — zaznaczyła.
Wejście w życie nowych przepisów i kontrola następcza
Mimo tych wątpliwości ustawa wejdzie w życie zgodnie z planem. Dopiero po jej wejściu Trybunał Konstytucyjny oceni, czy przepisy są zgodne z konstytucją w zakresie budzącym zastrzeżenia. „Punktowo w tych aspektach, które budzą duże zaniepokojenie partnerów społecznych, zostanie skierowana do TK” — dodała Paprocka.
Jak dodaje Kancelaria Prezydenta, „Konstytucja przewiduje możliwość wystąpienia przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności już podpisanej i ogłoszonej w Dzienniku Ustaw ustawy z Konstytucją, w trybie kontroli następczej. Wniosek taki Prezydent może złożyć w dowolnym czasie wobec każdej obowiązującej ustawy, a także umowy międzynarodowej lub rozporządzenia. Wniosek ten nie wpływa na obowiązywanie objętego nim aktu prawnego. Dopiero Trybunał Konstytucyjny może uchylić moc obowiązującą jego przepisów, o ile uzna ich niezgodność z Konstytucją”.
W konsekwencji oznacza to, że uznanie przez Trybunał Konstytucyjny, którego pozycja ustrojowa wywołuje kontrowersje, że ustawa o wolnej Wigilii względnie, niektóre jej przepisy, jest niezgodna z Konstytucją, spowoduje utratę mocy wiążącej tych przepisów.
Od 2024 roku Wigilia stanie się dniem wolnym od pracy
Nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy, uchwalona przez Sejm pod koniec listopada, przewiduje, że od 2024 roku Wigilia stanie się dniem wolnym od pracy. Dotyczy to wszystkich pracowników, w tym zatrudnionych w placówkach handlowych. Dodatkowo ustawa reguluje, że od 2025 roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.
Decyzja prezydenta wzbudza mieszane reakcje. Z jednej strony daje pracownikom więcej czasu na przygotowania do świąt, z drugiej zaś wywołuje spory dotyczące nierównego traktowania branż oraz sposobu procedowania nowych przepisów.
Autor Michalina Szpyrka | EURACTIV.pl