Prezydent Andrzej Duda zawetował rządową ustawę okołobudżetową i jednocześnie skierował do Sejmu swój projekt ustawy, w którym nie ma pieniędzy na media.
Już w sobotę (23 grudnia) prezydent Andrzej Duda poinformował, że zamierza zawetować uchwaloną przez Sejm ustawę okołobudżetową na rok 2024. Głównym problemem według prezydenta był zapis w ustawie przewidujący 3 mld zł na media publiczne.
– Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa – uzasadniał Duda, nawiązując w ten sposób do zmian dokonanych przez rząd w mediach publicznych, które wzbudziły duże kontrowersje i gwałtowne protesty ze strony Prawa i Sprawiedliwości.
Decyzję prezydenta skrytykował jeszcze tego samego dnia premier Donald Tusk. „Prezydenckie weto zabiera pieniądze nauczycielom przedszkolnym i początkującym, za to znosi kominówkę, czyli umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji. Wstyd. Wesołych Świąt, Prezydencie. Poszkodowanych uspokajam: poradzimy sobie z tym”, napisał.
– Panie Premierze, cieszę się, że pisze Pan, że sobie poradzicie. To oznacza, że tak jak apelowałem zwołacie Sejm i Senat po Świętach i przegłosujecie moją ustawę, w której będą podwyżki dla nauczycieli itp., ale bez 3 mld na publiczne media. I wzajemnie – Wesołych Świąt Panie Premierze – odpowiedział mu Andrzej Duda.
Zgodnie z zapowiedzią 27 grudnia do Sejmu wpłynęło prezydenckie weto, a wraz z nim nowy projekt ustawy okołobudżetowej.
– Dziś do Sejmu wpłynął wniosek Prezydenta RP Andrzeja Dudy o ponowne rozpatrzenie ustawy (…) o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 (tzw. ustawa okołobudżetowa). Równocześnie Prezydent RP skierował do Sejmu nowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 – poinformował wczoraj marszałek Szymon Hołownia za pośrednictwem Kancelarii Sejmu.
Jednocześnie zaznaczono, że Sejm zajmie się prezydenckim wetem i projektem ustawy po nowym roku. „Sejm będzie pracował zgodnie z harmonogramem przyjętym przez wszystkie siły polityczne. Następne posiedzenie Sejmu odbędzie się zatem w dniach 10-11 stycznia 2024 r.”, napisał Hołownia.
Autor Krzysztof Ryncarz | EURACTIV.pl