Producenci trzody chlewnej przedstawiają uwagi do sanitarnego odstrzału dzików

Producenci trzody chlewnej od blisko dwóch lat domagają się redukcji populacji dzików nie tylko w strefach zagrożenia i z ograniczeniami, ale również na pozostałym obszarze kraju, gdzie populacja dzików przybrała rozmiary alarmujące.

 

\"\"

 

Projekt rozporządzenia w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego w strefach zagrożenia i z ograniczeniami z pewnością prowadzi do zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF w głąb kraju i jest wart popierania po uwzględnieniu kilku znaczących ich zdaniem uwag:

 

  1. Ze względu na duże błędy szacowania populacji dzików i sprzeczne informacje dotyczące obecnego zagęszczenia populacji dzików proponujemy wpisać do rozporządzenia 40 tys. sztuk dzików jako liczbą podlegającą odstrzałowi sanitarnemu. Wpisanie zagęszczenia populacji na poziomie "co najwyżej 0,5 osobnika/km2" prowadzi do nieustających dyskusji, czy poziom ten już został osiągnięty czy nie.
     
  2. Ponadto uważamy, że okres objęty rozporządzeniem powinien być ściśle określony w rozporządzeniu i ograniczony do kilku miesięcy. Rozłożenie odstrzału sanitarnego na dłuższy okres nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, czyli ograniczenia możliwości przenoszenia wirusa pomiędzy dzikami.
     
  3. Odstrzałem powinny zostać objęte również lochy. Zgodnie z zaleceniami EFSA jest to najbardziej skuteczny sposób na zmniejszenie populacji dzików w rejonie występowania wirusa ASF.
     
  4. Odstrzałem sanitarnym należy objąć wszystkie gminy z obszarów zagrożenia i z ograniczeniami łącznie z terenem Białowieskiego Parku Narodowego. W przeciwnym razie teren Parku stanie się siedliskiem choroby, a pieniądze publiczne wydane na odstrzał sanitarny zostaną zmarnowane.

 

Redakcja AgroNews, fot.:flickr.com/Tomasz Przechlewski
Źródło:kzp-ptch.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wyzwania sektora rolno-spożywczego: spotkanie z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz w posiedzeniu komitetu KIG, w dniu 21.11.2024, które...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics