Produkcja rzepaku na Ukrainie może ponownie osiągnąć rekordowe poziomy

Według zaktualizowanej prognozy APC-Inform zbiory tej rośliny oleistej na Ukrainie w 2023 roku mogą wynieść około 3,5-3,6 mln ton.

Produkcja rzepaku na Ukrainie może ponownie osiągnąć rekordowe poziomy

„Pomimo 9% zmniejszenia powierzchni zasiewów pod nową roślinę oleistą, powierzchnia zbiorów, według wstępnych prognoz, może wzrosnąć o 8% – zauważają analitycy APC-Inform.

Przypomnijmy, że pod ubiegłoroczny zbiór rzepaku obsiano maksymalnie 1,5 mln hektarów, ale znaczna część upraw oleistych została zniszczona w wyniku działań wojennych lub znalazła się pod okupacją. Zmniejszyło to powierzchnię uprawną o prawie 17%, podkreślają analitycy.

Większe zasiewy ozimin na Ukrainie

Według wstępnych danych, w centralnym regionie kraju zaobserwowano zwiększenie powierzchni podczas zasiewów ozimych jesienią 2022 r., ale wśród regionów prawdopodobnie prym wiodą obwody dniepropietrowsk i odeski.

Jednocześnie eksport rzepaku w sezonie 2023/24 może być skomplikowany na tle nowych zagrożeń ze strony UE – nie tylko logistycznych, ale także ze względu na ewentualne dokładniejsze kontrole jakości ukraińskich surowców.

Ponadto istnieje możliwość, że Komisja Europejska będzie kontynuowała tymczasowe środki ostrożności dotyczące importu rzepaku z Ukrainy, które obowiązywać będą od 2 maja do 5 czerwca br.

Na razie ograniczenia te nie wpływają znacząco na rynek, ponieważ główne wolumeny eksportu nasion oleistych tradycyjnie przypadają na sierpień-grudzień.

Ceny rzepaku szorują po dnie! Co dalej?

Ale w nowym sezonie będzie to poważne wyzwanie dla tego segmentu, ponieważ 55% całkowitego eksportu rzepaku w okresie lipiec-kwiecień sezonu 2022/23 trafiło do Rumunii, Polski, Słowacji, Węgier i Bułgarii.

Jednak na razie prognoza APC-Inform dotycząca eksportu rzepaku w sezonie 2023/24 jest optymistyczna i wynosi około 3,3-3,4 mln ton (-3% w stosunku do sezonu 2022/23).

Źródło: APC-Inform

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Jprdl. Gdzie ja żyję. Zalewają tanim ukr goownem, że nie opłaca się uprawiać. Naszym kosztem ukry rozpychają się na rynkach zbytu. Rzyg prosty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics