1 kwietnia 2025 r. miało miejsce kolejne, 3-etapowe posiedzenie sztabu kryzysowego, koordynującego działania prewencyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w związku z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium Polski. Spotkanie odbyło się w siedzibie MRiRW pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego, a jednym z głównych tematów dyskusji było zagrożenie wirusem pryszczycy, który wciąż nie został stwierdzony w Polsce, lecz z uwagi na transmisję z sąsiednich krajów, w których choroba występuje, podjęto dalsze kroki w zakresie działań prewencyjnych.

Bezpieczeństwo Polski – intensyfikacja działań prewencyjnych
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pragnie podkreślić, że w Polsce nie stwierdzono jeszcze przypadków wirusa pryszczycy. Intensyfikacja działań prewencyjnych jest jednak konieczna, ponieważ w krajach sąsiednich wirus już występuje, co może prowadzić do jego niekontrolowanego rozprzestrzenienia się na terytorium RP. Równocześnie przypominamy, że zachorowania na pryszczycę u ludzi są bardzo sporadyczne, a choroba nie stanowi zagrożenia życia człowieka.
Posiedzenie sztabu kryzysowego – 3 etapy
- Posiedzenie w siedzibie MRiRW
Pierwszym etapem spotkania było posiedzenie sztabu kryzysowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym wzięli udział przedstawiciele resortu oraz służb odpowiedzialnych za zdrowie zwierząt i bezpieczeństwo weterynaryjne w Polsce. Pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego omawiano scenariusze zagrożenia pryszczycą oraz dalsze kroki, które należy podjąć, by minimalizować ryzyko jego pojawienia się.
- Rada Ministrów – zagrożenie pryszczycą
Zagrożenie pryszczycą było jednym z punktów porządku obrad podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów. Rząd kontynuuje działania prewencyjne w celu zapobieżenia ewentualnemu wystąpieniu epidemii w Polsce i zminimalizowania skutków tego zagrożenia.
- Posiedzenie w Ministerstwie Obrony Narodowej
Ostatni etap posiedzenia sztabu kryzysowego odbył się w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie wiceminister Stefan Krajewski spotkał się z wiceministrem Pawłem Bejdą oraz dowódcami służb mundurowych. Spotkanie, któremu przewodniczył szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Wiesław Kukuła, miało na celu omówienie współpracy wojska, straży pożarnej, służb granicznych i policji w działaniach prewencyjnych związanych z zagrożeniem wirusem pryszczycy.
Wspólna walka z zagrożeniem – współpraca służb
Wszystkie odpowiednie służby, w tym wojsko, straż pożarna, policja oraz służby graniczne, będą zaangażowane w działania prewencyjne oraz w razie konieczności w usuwanie skutków pryszczycy. Rozważane są również kolejne ograniczenia w liczbie przejść granicznych, przez które transporty zwierząt mogą wjeżdżać do Polski. Kontrole będą prowadzone w ścisłej współpracy ze służbami weterynaryjnymi, aby skutecznie egzekwować obowiązujące restrykcje.
Prewencja – kontrole na granicach i lotniskach
Wzmożone kontrole są nadal prowadzone na przejściach granicznych oraz na lotniskach. W ramach działań prewencyjnych wprowadzone zostały połączone patrole, w tym z udziałem psów, które będą skuteczniej blokować transport wątpliwych towarów, w tym potencjalnie zarażonych zwierząt.
Wojewodowie mają obowiązek wskazywania miejsc przechowywania padliny
Zgodnie z przepisami wojewodowie są zobowiązani do wskazywania miejsc przechowywania padliny w przypadku wystąpienia chorób zwierząt. Działania te są istotnym elementem w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, takich jak pryszczyca.
Pryszczyca u ludzi – co warto wiedzieć?
Zachorowania na pryszczycę u ludzi są bardzo sporadyczne. Najczęściej dochodzi do nich w okresie trwania epizootii u bydła. Zakażenie może nastąpić poprzez kontakt z chorymi zwierzętami lub spożywanie surowego mleka. Okres inkubacji wirusa wynosi kilka dni, a głównymi objawami są bolesne pęcherzyki w okolicach warg, dziąseł, policzków i języka, a czasami także na dłoniach, stopach, twarzy i spojówkach. Zmianom mogą towarzyszyć objawy ogólne, takie jak gorączka, ból głowy, osłabienie czy trudności w połykaniu. W większości przypadków choroba ma łagodny przebieg i ustępuje samoistnie w ciągu 1-2 tygodni.
Gdzie szukać aktualnych informacji?
Wszystkie najnowsze komunikaty dotyczące zagrożenia wirusem pryszczycy są na bieżąco publikowane przez Główny Inspektorat Weterynarii na oficjalnej stronie internetowej: www.wetgiw.gov.pl.
W razie dalszych pytań i potrzeby informacji zalecamy śledzenie oficjalnych komunikatów i postępów w działaniach prewencyjnych.