Przecena na stacjach hamuje

Ostatnie dni nie przyniosły dużych zmian w kosztach tankowania w Polsce. Na przestrzeni tygodnia na stacjach zmieniła się jedynie cena 95-oktanowej benzyny, która potaniała o dwa grosze. Na światowych rynkach obserwowaliśmy wzrost cen ropy naftowej i chwilowe osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara.

Przecena na stacjach hamuje

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach hamuje, ale nawet jeśli średnie ceny benzyny czy diesla nie spadły poniżej poziomu sześciu złotych, to i tak koszty tankowania są wyraźnie niższe niż przed rokiem, kiedy paliwa były droższe o 30-40 groszy, czy przed dwoma laty, kiedy średnia cena oleju napędowego przekraczała siedem złotych. Wyjątkiem jest autogaz, który w związku z odcięciem się od źródeł zaopatrzenia z Rosji, kosztuje o około 10 proc. więcej niż rok temu.

Diesel drożeje w rafineriach

Na hurtowym rynku paliw w mijającym tygodniu obserwowaliśmy różnice w kształtowaniu się notowań benzyny i oleju napędowego. Ta pierwsza taniała i jej 95-oktanowa odmiana w cennikach producentów kosztuje dzisiaj średnio 4705,80/metr sześcienny – to o 58 złotych mniej niż w ubiegły piątek. Drożał za to diesel, którego cena w tym samym okresie wzrosła o 76 złotych i wynosi aktualnie 5013,00 zł/metr sześcienny.

Stabilizacja w detalu

Sytuacja cenowa na stacjach na początku drugiej połowy lutego była stabilna. Tyle samo, co przed tygodniem, czyli 6,29 zł/l i 3,21 zł/l, kosztowały olej napędowy i autogaz. Dwugroszową obniżkę zanotowaliśmy jedynie w przypadku 95-oktanowej benzyny, której średnia cena spadła do poziomu 6,13 zł/l.

W najbliższych dniach sytuacja cenowa na stacjach benzynowych nie powinna się dynamicznie zmieniać, choć możliwy jest wzrost notowań diesla, który drożeje już na poziomie hurtowym. Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na koniec lutego zakłada następujące przedziały cenowe: 6,04-6,15 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,25-6,36 zł/l i dla autogazu 3,18-3,25 zł/l.

Świat słucha Donalda Trumpa

Dla rynków surowcowych w ostatnim czasie wydarzeniem największej wagi pozostaje „dyplomatyczny zamęt” wokół prób zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wszystkie doniesienia z tym związane są skrupulatnie analizowane, a ostateczna wizja zakończenia wojny jest przez analityków wiązana z możliwością zniesienia sankcji i przywrócenia dostępności surowców z Rosji dla krajów stosujących ograniczenia w zakupach ropy. Podobne zmniejszenie „premii ryzyka” wiązane jest także z przygotowywanym zawieszeniem broni na obszarze Strefy Gazy.  

W tym tygodniu kolejny raz powrócił także temat działań OPEC+ odnośnie zwiększenia wydobycia. Według Bloomberga sugerowane jest przesunięcie terminu rozpoczęcia stopniowego zwiększania wydobycia. Ostateczna decyzja może zostać podjęta w nadchodzących tygodniach. Wydaje się, że czwarte już przesunięcie w czasie planów wznowienia produkcji ograniczonej od 2022 r., wynoszącej 120 tys. baryłek dziennie, stanowiłoby argument na rzecz przeceny w warunkach słabej podaży – docelowo na rynki ma wrócić łącznie 2,2 mln baryłek dziennie (wolumeny zwiększane comiesięcznie) do końca 2026 r. 

Wydarzeniem, które przez część tygodnia wzbudziło pewne obawy w Europie był atak dronowy na stację pomp Kropotkinskaja należącą do Konsorcjum Rurociągów Kaspijskich (CPC). CPC obsługuje rurociąg biegnący od wybrzeża Morza Kaspijskiego w północno-zachodnim Kazachstanie do portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym w Rosji i odpowiada za tranzyt 80 proc. kazachskiego eksportu ropy naftowej. Według oświadczeń strony kazachskiej, ropa naftowa ma swobodnie i bez ograniczeń płynąć rurociągiem CPC, jednak obawa o blokadę eksportu przez jakiś czas była realna.

Źródło. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ardanowski stracił immunitet. Wkrótce usłyszy zarzuty

Prokuratura zarzuca byłemu ministrowi rolnictwa w rządzie PiS (2018–2020), Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu (Wolni Republikanie), niedopełnienie obowiązków oraz przekroczenie uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics