Kompleks oleistych traci na wartości za sprawą dobrych warunków upraw w Brazylii, gdzie rosną szanse na rekordowe zbiory soi. Soja w Chicago zaczyna też odczuwać presję spadkową w obliczu niepewności co do przyszłości przemysłu biopaliw i możliwego spadku eksportu po wypowiedzeniu wojny celnej przez Donalda Trumpa.
Jednocześnie olej palmowy kontynuował ruch korekcyjny w dół na malezyjskiej giełdzie, spadając do najniższego poziomu od 1 listopada w reakcji na spowolnienie malezyjskiego eksportu od początku miesiąca. W Europie konkurencja ze strony rzepaku importowanego z Kanady i perspektywa dobrych zbiorów w Australii łagodzą obawy uczestników rynku.
Ceny pszenicy rosną
Ceny unijnej pszenicy kontynuowały w czwartek wzrost w reakcji na skokowe osłabienie euro i pod wpływem eskalacji konfliktu w basenie Morza Czarnego. Z drugiej strony poprawa warunków uprawy pszenicy ozimej na Środkowym Zachodzie USA i konkurencja ze strony nowych dostaw z półkuli południowej w dalszym ciągu ograniczają potencjalne wzrosty.
Kurs euro/dolara spadł poniżej 1,05 w czwartek – po raz pierwszy od października 2023 roku. Drogi dolar obniża ceny chicagowskich kontraktów na zboża i oleiste wycenianych w tej walucie.
Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż