Nie mamy dobrych wiadomości dla rolników. Nadciąga kolejna fala przymrozków. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pogodowe I stopnia dotyczące nie tylko przymrozków, ale i oblodzenia.
Na wschodzie i północy kraju oraz w górach spodziewamy się spadków temperatury poniżej zera. Ostrzeżenia przed przymrozkami występują w 9 województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, śląskim, dolnośląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.
Alert pierwszego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Jaka pomoc dla rolników?
O skutkach tegorocznych przymrozków dyskutowano w ubiegły piątek w resorcie rolnictwa.
– W ostatnich dniach w różnych częściach Polski, z różnym nasileniem wystąpiły spadki temperatury poniżej zera, a także opady śniegu. W produkcji roślinnej obserwujemy negatywne skutki tych zjawisk – zaznaczył wiceminister Rafał Romanowski i dodał, że dotyczy to szczególnie części województwa dolnośląskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.
Według Romanowskiego straty wystąpiły nie tylko w sadownictwie, ale również w oziminach i rzepaku. Podkreślił konieczność pilnego szacowania strat przez komisje, które powoływane są na wniosek samorządów przez wojewodów.
– Odbędzie się video konferencja z udziałem wojewodów, aby jak najszybciej zebrać dane i oszacować straty – zapowiedział Romanowski. Przypomniał, że aby uruchomiona została jakakolwiek forma pomocy niezbędne jest oszacowanie strat przez komisje.
Obecnie możliwe formy pomocy to: skorzystanie z kredytów klęskowych, jak również pomoc dla tych gospodarstw, które mają 70 procentowe straty w danej uprawie.
Romanowski przypomniał także, że na stronie internetowej resortu znajduje się interaktywny wzór protokołu, który w znacznym stopniu ułatwi pracę wszystkim komisjom powołanym przez wojewodów.
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com