Pszenica i rzepak tanieją – rzut oka na wykresy

W Paryżu notowania wrześniowej pszenicy obniżyły się w skali tygodnia o niespełna 3 euro do 246,75 eur/t, podczas gdy stara kukurydza (dostawa w czerwcu) utrzymała prawie 3% wzrost tygodniowy.

Pszenica i rzepak tanieją – rzut oka na wykresy

Korekta spadkowa widoczna była w przypadku kontraktu na nowy zbiór unijnej kukurydzy. Seria z realizacją w listopadzie spadła z poniedziałkowego szczytu 226 eur/t do 215,5 eur/t na zamknięciu tygodnia.

Do powrotu do trendu wzrostowego, zwłaszcza amerykańskiej kukurydzy, potrzebne są dalsze problemy z pogodą w USA w okresie siewów tego zboża. Kolejne opóźnienia mogą przyczynić się do jeszcze większego przejścia areału na rzecz soi.

Pszenica powinna być wspierana przez zagrożenia podaży z basenu Morza Czarnego i pogarszający się światowy bilans

Pszenica może dalej korzystać z obniżających się prognoz zbiorów w Rosji, ale też z obaw o podaż morską zbóż z Ukrainy w dłuższej perspektywie. Rosja wyraźnie przejęła inicjatywę w wojnie z Ukrainą i zapewne będzie podejmować w przyszłości próby odcięcia Ukrainy od Morza Czarnego. Będzie to miało nieprzewidywalne skutki dla światowego i unijnego rynku zbóż.

Warto dodać, że prognozy na nowy sezon zapowiadają dalszy spadek zapasów globalnych pszenicy, mimo zapowiedzi rekordowych zbiorów.

Kontrakt na rzepak stabilizuje się wokół poziomu 480 eur/t

Sierpniowa seria rzepaku potaniała w skali tygodnia o nieco ponad 3 euro do 478,75 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji. Notowania unijnego rzepaku (nowy zbiór) wzrosły na początku maja z ok. 460 eur/t do powyżej 480 eur/t. Wokół tego poziomu ceny oscylują już ponad tydzień. Od wieloletnich minimów z lutego (ok. 410 eur/t) rzepak podrożał o 17%, a w skali miesiąca (od połowy kwietnia) zyskał na wartości ok. 5% (20,5 eur/t). Oznacza to, że obecne wyceny rzepaku są najwyższe od lipca ub. roku.

Ceny unijnego rzepaku utrzymują się na wysokim poziomie głównie ze względu na niekorzystne warunkami we Francji, gdzie deszczowa i zimna pogoda ogranicza potencjał produkcji tej uprawy. Ze względu na mniejszy areał, słabsze zbiory rzepaku zapowiadane są przez USDA w skali całej UE (spadek z 20 do 19 mln ton), ale też na Ukrainie (-0,7 do 3,7 mln ton). Z drugiej strony powinno to zostać zrekompensowane lepszymi niż rok wcześniej zbiorami w Kanadzie (+0,8 do 19,6 mln ton) i Australii (+0,8 do 6,5 mln ton).

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 17.05.2024)

Kontrakty na zboża:

Kontrakty na oleiste:

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Eurmext-Paryż

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics