Główny Lekarz Weterynarii ogłosił wyniki badań laboratoryjnych, które potwierdziły stwierdzenie nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce. Na podstawie wyników przeprowadzonych w dniach 14–17 marca 2025 r. przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, odnotowano cztery nowe ogniska w gospodarstwach drobiarskich. Ogniska te oznaczone zostały numerami 47–50 w 2025 roku.

Ogniska HPAI nr 47–50: Szczegóły lokalizacji i liczba ptaków
- Ognisko HPAI nr 47: Gospodarstwo w miejscowości Tursko Wielkie, gmina Osiek, powiat staszowski, województwo świętokrzyskie. W gospodarstwie tym utrzymywano 5832 kury nioski.
- Ognisko HPAI nr 48: Gospodarstwo w miejscowości Orla, gmina Koźmin Wielkopolski, powiat krotoszyński, województwo wielkopolskie. W tym gospodarstwie znajdowało się 115 558 kur hodowlanych.
- Ognisko HPAI nr 49: Kolejne gospodarstwo w miejscowości Orla, gmina Koźmin Wielkopolski, powiat krotoszyński, województwo wielkopolskie, w którym utrzymywano 161 453 kury hodowlane.
- Ognisko HPAI nr 50: Gospodarstwo w miejscowości Ługi, gmina Szreńsk, powiat mławski, województwo mazowieckie, gdzie hodowano 26 716 kur hodowlanych.
Sytuacja epizootyczna w Polsce
Od początku 2025 roku w Polsce stwierdzono już 50 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, 12 ognisk u ptaków w niewoli oraz 25 ognisk u dzikich ptaków. Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa HPAI jest monitorowana przez Główny Inspektorat Weterynarii, który na bieżąco publikuje raporty dotyczące sytuacji epizootycznej w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej.
Śledzenie sytuacji i dalsze działania
Aby uzyskać aktualne informacje o sytuacji związanej z grypą ptaków, w tym także o nowych ogniskach, zainteresowani mogą śledzić stronę internetową Głównego Inspektoratu Weterynarii. Wiadomości dotyczące sytuacji w Polsce i innych państwach członkowskich UE są dostępne pod linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/hpai.
Zalecenia dla hodowców
W związku z wykryciem nowych ognisk HPAI, zaleca się szczególną ostrożność w zakresie bioasekuracji oraz monitorowanie zdrowia zwierząt w gospodarstwach drobiarskich. Służby weterynaryjne apelują do hodowców o przestrzeganie procedur zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby, w tym o stosowanie odpowiednich środków ochrony oraz o niezwłoczne zgłaszanie podejrzeń o chorobę.
Źródlo: GIW