PZPBM przestrzega przed pochopną sprzedażą bydła

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego uspokaja producentów bydła i przestrzega przed pochopną decyzją dotyczącą sprzedaży zwierząt. – Zalecamy spokój i normalną pracę zgodną z zaplanowanym wcześniej w gospodarstwie harmonogramem produkcji i wynikającą z niej sprzedaż – czytamy w oświadczeniu.

Od emisji programu dotyczącego nielegalnego uboju bydła, w jednej małej ubojni cały sektor boryka się z ogromnym kryzysem wizerunkowym. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego podejmuje szereg działań na rzecz unormowania sytuacji. W ramach Rady Sektora Wołowiny przedstawiło propozycje nowych regulacji.

Zmiany legislacyjne konieczne

– Położyliśmy nacisk na konieczność pomocy rolnikom w legalnej sprzedaży sztuk pourazowych. Będziemy dążyć do tego, aby rolnik sam mógł ubić bydło pourazowe nie tylko do 6 miesięcy ale i starsze oraz wykorzystać mięso na własne potrzeby. Koniecznym jest zatem powstanie większej ilości rzeźni dokonujących uboju sanitarnego w tym ubojni mobilnych – wyjaśnia PZPBM.

W opinii władz Zrzeszenia powinien zostać wprowadzony zwrot kosztów uśmiercenia sztuk chorych oraz rekompensata wartości rynkowej takich sztuk.

– Wprowadzenie szeregu działań zaproponowanych przez Radę Sektora Wołowiny spowoduje powrót zaufania do polskich produktów oraz polskich eksporterów wołowiny – przewiduje PZPBM.

Niższe ceny wołowiny

Zrzeszenie ocenia, że inne rynki przyglądają się naszym działaniom, a konsumenci wstrzymują się od decyzji o wyborze wołowiny. A to przekłada się na spadek cen uzyskiwanych za żywiec wołowy.

– Spadki te, związane są także z paniką która zapanowała wśród producentów, którzy w obawie o dalsze spadki gorączkowo poszukują zbytu na wyprodukowany żywiec – czytamy w oświadczeniu PZPBM.

Spokój i normalna praca

– W naszej opinii nie należy dokonywać pochopnych decyzji dotyczących sprzedaży bydła. Zalecamy spokój i normalną pracę zgodną z zaplanowanym wcześniej w gospodarstwie harmonogramem produkcji i wynikającą z niej sprzedaż – uspokajają władze PZPBM.

I przekonują, że produkowana w Polsce wołowina to produkt bezpieczny, sprawdzony i konkurencyjny.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. PZPBM

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics