Metiokarb odstrzelony, ponad milion jednostek nasion kukurydzy do zniszczenia

Do 3 stycznia państwa członkowskie UE mają czas na wycofanie środków ochrony roślin zawierających metiokarb. W związku z decyzją KE o wycofaniu tej substancji, w Europie zostanie zdyskwalifikowanych ok. 1,2 mln jednostek siewnych nasion kukurydzy.

 

Metiokarb to związek z grupy karbaminianów. W Polsce jedynym preparatem opartym o tę substancję jest Mesurol 500 FS o działaniu odstraszającym ptaki i owadobójczym w formie płynu, przeznaczony do zaprawiania nasion. Zabezpiecza zasiewy kukurydzy przed ptakami i przed wczesnym uszkodzeniem przez ploniarkę zbożówkę.

Jednak Komisja Europejska uznała, że substancja ta jest szkodliwa dla ludzi, ptaków, ssaków i dżdżownic, więc ją wycofała.

– Urząd stwierdził istnienie niedopuszczalnego ryzyka dla pracowników, nawet biorąc pod uwagę zastosowanie środków ochrony indywidualnej, oraz wysokiego ryzyka dla ptaków, ssaków i dżdżownic. Ponadto Urząd nie mógł przeprowadzić oceny ryzyka dla konsumentów, ponieważ nie można było sfinalizować definicji pozostałości na potrzeby oceny ryzyka w odniesieniu do towarów pochodzenia roślinnego, jako że w oparciu o dostępne dane nie można wykluczyć genotoksycznego potencjału metabolitu M01. – czytamy w rozporządzeniu wykonawczym Komisji Europejskiej (UE) 2019/1606 z dnia 27 września 2019 r. w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej metiokarb.

Państwa członkowskie muszą cofnąć zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające metiokarb najpóźniej do 3 stycznia 2020 r. Z kolei dodatkowy okres na zużycie zapasów upływa 3 kwietnia 2020 r.

Decyzja Komisji Europejskiej oznacza, że w krajach unijnych trzeba będzie zlikwidować nasiona już zaprawione tą zaprawą. Anna Kołakowska z Francuskiej Federacji Producentów Nasion Kukurydzy i Sorgo szacuje, że zdyskwalifikowanych zostanie ok. 1,2 mln jednostek siewnych nasion kukurydzy (porcja nasion na 1 ha).

Rolnicy obawiają się, że może zabraknąć nasion do siewu. Jednak ekspertka FFPNKiS uspokaja: zapasy nasion są duże, nie powinno być problemów z podażą.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics