Raport z giełdy: Rekordowe ceny rzepaku

Na giełdzie w Euronext-Paryż kontrakty na rzepak potaniały w piątek (21.02.2025) o ok. 3 euro, do odpowiednio 530,25 eur/t z dostawą w maju (stary zbiór) i do 499,75 eur/t z dostawą w sierpniu (nowy zbiór). Jednak w skali tygodnia kończącego się 21-go lutego rzepak ze starego zbioru podrożał o 3,5 eur/t (0,7%), a seria na nowy zbiór zyskała w tym czasie o prawie 7 eur/t.

Pierwszy raz rzepak z nowego zbioru przekroczył w minionym tygodniu poziom 500 eur/t

W miniony czwartek cena sierpniowej serii rzepaku wspięła się na historyczny szczyt – 502,75 eur/t (cena zamknięcia).

O ile stary zbiór rzepaku pozostaje w kilkumiesięcznym szerokim trendzie bocznym wokół 525 eur/t, to seria sierpniowa (nowy zbiór) porusza się od połowy grudnia w trendzie wzrostowym, odrabiając stopniowo straty w wycenie w stosunku do starych nasion.

Ceny unijnego rzepaku korzystały ze wzrostu notowań kanadyjskiej canoli i oleju palmowego

Notowania unijnego rzepaku nadal podążają śladem kanadyjskiego rzepaku, którego ceny osiągnęły nowy, ponad roczny szczyt podczas czwartkowej sesji, w reakcji na wciąż bardzo dynamiczne wskaźniki eksportu.

Olej palmowy również kontynuował w minionym tygodniu wzrosty na giełdzie malezyjskiej, pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych dla produkcji w Azji Południowo-Wschodniej i zwiększonego zużycia w przemyśle biodiesla w Indonezji. Warto przypomnieć, że od marca wchodzie w Indonezji w życie obowiązek stosowania 40% domieszki oleju palmowego w oleju napędowym, a od 2026 roku ma on wzrosnąć do 50%.

Jeśli chodzi o soję, warunki klimatyczne w Argentynie również znalazły się w centrum uwagi ze względu na kolejny krytyczny wzrost temperatur w kraju. Ceny amerykańskiej soi wzrosły lekko (0,3%) w skali tygodnia również pod wpływem silnej sprzedaży eksportowej i oczekiwanego spadku areału w USA, na rzecz kukurydzy.

Andrzej Bąk

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Groźna bakteria w mące pszennej. GIS wycofuje produkt

Główny Inspektorat Sanitarny ogłasza wycofanie mąki skażonej groźną bakterią Escherichia coli. Produkt był sprzedawany w popularnej sieci sklepów. Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany, o wykryciu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics