Rolnictwo ekologiczne – korzystne zmiany w zasadach

Współczynnik obsady zwierząt na danej powierzchni obniżono z 0,5 DJP do 0,3 DJP. To oznacza, że więcej rolników może otrzymać dopłaty w ramach trzech pakietów dotyczących płatności ekologicznych. Trzeba tylko do 31 sierpnia za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus złożyć stosowną zmianę.

Rolnictwo ekologiczne – korzystne zmiany w zasadach

Dotyczy ona rolników, którzy złożyli w tej kampanii wniosek o przyznanie płatności ekologicznych finansowanych z budżetu WPR 2023-2027. Przepisy krajowe* umożliwiają im skorzystanie dodatkowo ze wsparcia w ramach następujących trzech pakietów: Pakietu 7. Uprawy paszowe na gruntach ornych, Pakietu 8. Trwałe użytki zielone oraz Pakietu 9. Małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi (w odniesieniu do upraw paszowych na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych).

Wcześniej było tak, że płatności te przysługiwały do powierzchni gruntów, dla której zachowana była obsada zwierząt wynosząca co najmniej 0,5 DJP/ha. Teraz ten współczynnik został obniżony do 0,3 DJP/ha. Zmniejszenie współczynnika obsady zwierząt, pozwoli na to, aby o płatności ekologiczne w ramach trzech wymienionych pakietów ubiegało się więcej rolników. Muszą oni do 31 sierpnia za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus złożyć zmianę do wniosku.

Będą zmiany w sporządzaniu planów nawozowych. Dobre wiadomości dla rolników

Wszystkim rolnikom – zarówno tym, którzy złożyli wnioski o przyznanie dopłat w ramach wymienionych wyżej pakietów, jak i tym, którzy do 31 sierpnia złożą zmiany do wniosku – płatności ekologiczne będą naliczane na podstawie wskaźnika 0,3 DJP.

Źródło: ARiMR

Advertisement
Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Niestety, rosnące zainteresowanie zdrową żywnością przyciąga także nieuczciwe praktyki. Etykieta „ekologiczna” stała się modnym hasłem, które niektóre firmy wykorzystują do podnoszenia cen swoich produktów. Niektórzy producenci często oznaczają swoje wyroby jako „bio” lub „organic”, mimo że nie spełniają wymaganych norm. Istnieje już specjalny termin „Greenwashing” oznaczający nieuczciwy przekaz marketingowy mówiący o zgodności produktu lub jego elementów z zasadami ochrony środowiska. Dlatego należy zwracać uwagę na „prawdziwość” certyfikatu ekologicznego, normy dotyczące oznaczania produktów jako ekologiczne są bardzo restrykcyjne. Tylko te produkty, które naprawdę spełniają wszystkie wymogi, mogą posiadać certyfikat ekologiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zatrudniasz sezonowego pomocnika? Sprawdź składki za lipiec

W szczycie prac polowych wielu rolników sięga po dodatkowe wsparcie – zatrudnia sezonowych pomocników przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu czy ziół. Zanim ruszą...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics