Lubelska Izba Rolnicza wystąpiła z apelem do ministra rolnictwa oraz producentów nawozów o podjęcie odpowiednich działań mających na celu złagodzenie i ujednolicenie ogólnych zasady magazynowania nawozów azotowych zawierających azotan amonowy powyżej 28%. Rolnicy żądają jasnych przepisów gdyż obawiają się srogich kar za złe przechowywanie nawozów.
Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, odpowiadając na coraz liczniejsze sygnały od rolników apeluje do rządzących w sprawie złagodzenia i ujednolicenia ogólnych zasady magazynowania nawozów azotowych zawierających azotan amonowy powyżej 28%.
Kary dla rolników za złe przechowywanie nawozów
Nowe uregulowania dotyczące uznania części nawozów azotowych zawierających azotan amonowy powyżej 28% za niebezpieczne jeszcze mocniej zarysowały brak spójności w warunkach prawidłowego przechowywania nawozów wyznaczonych przez poszczególnych producentów nawozów. Dało to tym samym ogromne możliwości do nieuczciwego unikania odpowiedzialności za ostateczną jakość nawozów przez producentów, tym samym sankcjonowania rolników przez organy nadzorujące.
„Szczególnie bulwersujący jest fakt, że dwaj krajowi producenci saletry amonowej wyznaczają wygórowane ale jednoznacznie ogólne zasady magazynowania saletry amonowej. Taka sytuacja w konsekwencji sprawi, że świadomi rolnicy zaczną unikać nabywania konkretnych nawozów konkretnych marek w obawie niedopełnienia warunków magazynowania, utraty gwarancji czy sankcjonowaniu przez organy kontrolne” – wyjaśnia Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Dlatego trudno wytłumaczyć logicznie konieczność posiadania przez każdego rolnika specjalnego budynku magazynowego na saletrę amonową czy inny nawóz zawierający w swoim składzie więcej niż 28% azotanu amonowego – dodaje.
Maksymalny mandat za złe przechowywanie nawozów to 500 złotych. Ustawa o nawozach i nawożeniu z 10 lipca 2007 r. mówi jasno, że każdy kto przewozi lub przechowuje nawozy lub środki wspomagające uprawę roślin w sposób niezgodny z przepisami podlega karze grzywny.
Źródło: LIR