Rolnicy stracą unijne wsparcie?

Rolnicy mogą utracić unijne wsparcie w ramach programu rolno-środowiskowego.

Jak informuje TVP Info, "Mieszkańcy kujawsko-pomorskich wsi obawiają się, że unijna dyrektywa, która nakazuje ochronę wód gruntowych, doprowadzi ich do bankructwa. Zgodnie z nią, w tym regionie przybędzie kolejnych specjalnych stref ochronnych. Problem w tym, że hektary nimi objęte będą musiały być inaczej nawożone i użytkowane. Unia wymaga, a rolnicy już liczą straty.

Wiosenne prace na polach ruszyły. Jeszcze nie umilkły odgłosy walki o odszkodowania za straty spowodowane wymarznięciem upraw, a przed gospodarzami kolejny problem: unijna dyrektywa azotanowa, która sprawia, że rolnicy nie będą mogli nawozić ziemi, jak do tej pory. Przepisy mają chronić czystości wód gruntowych przed nadmierną ilością azotanów pochodzenia rolniczego.

– Na hektar,  żeby uzyskać 3-4 tony rzepaku, my musimy dać ok. 200 kilogramów azotu, to wynika z normalnego zapotrzebowania roślin. Natomiast te ustawy, które nam się tutaj serwuje, w żaden sposób nie dopuszczają tego – mówi Marian Zubik, rolnik z Wtelna

Na Kujawach i Pomorzu jest głód ziemi, a dyrektywa będzie zmuszała rolników do wyłączenia z intensywnego użytkowania kolejnych gruntów.

– Ponad milion hektarów! Praktycznie każda gmina prawie w całości zostanie włączona do obszarów szczególnie narażonych – tłumaczy Regina Ostrowska z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Rolnicy, których grunty zostaną włączone do strefy, nie otrzymają dopłat rolno-środowiskowych. Co, gorsza dotyczy to ziemi, która na razie nie stanowi zagrożenia dla wód gruntowych, tylko w przyszłości poprzez nawożenie mogłaby ją zanieczyścić. Ale gospodarze już teraz stracą realne dochody i poniosą dodatkowe koszty.

– Idzie konieczność nakładów inwestycyjnych, myślę tutaj o płytach gnojowych, o zbiornikach – wyjaśnia Andrzej Baranowski, dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Inspektorzy z regionalnych zarządów gospodarki wodnej pocieszają jednak, że dyrektywa unijna nie dotknie wszystkich gospodarzy.

– W tym cyklu do sporządzenia planów nawozowych, bierzemy pod uwagę rolników, którzy posiadają powierzchnię uprawną powyżej 100 hektarów – przyznaje Henryk Jatczak z Regionalnego ZGW w Gdańsku.

Na Kujawach i Pomorzu na razie trwają konsultacje dotyczące wprowadzenia specjalnych stref (na razie jest ich 8). Ile gruntów docelowo obejmie, na razie nie wiadomo. Przekroczenie granicznych wskaźników zanieczyszczeń wód azotanami w przeciągu ostatnich lat stwierdzono w kontrolnych punktach w okolicach Aleksandrowa, Służewa, Straszewa, Konecka, Łowiczka, Mleczkowa i Brudni. Kolejne badania będę przeprowadzane.

Na podstawie art. 47 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej określa, w drodze rozporządzenia, wody powierzchniowe i podziemne wrażliwe na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych oraz obszary szczególnie narażone, z których odpływ azotu ze źródeł rolniczych do tych wód należy ograniczyć, tzw. OSN.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kryteriów wyznaczania wód wrażliwych na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych (Dz. U. z 2003r. Nr 241, poz. 2093), za wody wrażliwe na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych uznaje się: wody zanieczyszczone oraz wody zagrożone zanieczyszczeniem. Dla wód określonych na podstawie ww. kryteriów wyznacza się powierzchnię ich zlewni jako obszar szczególnie narażony (OSN).

Obszary szczególnie narażone poddaje się co 4 lata weryfikacji w celu uwzględnienia zmian czynników nieprzewidzianych podczas ich wyznaczania. I właśnie tych zmian obawiają się rolnicy z Kujaw i Pomorza, ale nie tylko. Bo zostaną one wprowadzone także w innych województwach. Tyle, że nie będą one na taką skalę, jak w tym typowo rolniczym regionie".

Źródło: Maria Sikorska, TVP Bydgoszcz, „Agroregion”, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics