Od początku roku znaleziono już ponad tysiąc dzików z ASF. Oznacza to, że ze środowiska wyeliminowaliśmy tyle potencjalnych źródeł rozprzestrzeniania się wirusa – poinformował wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.
Aktualna sytuacja epizootyczna dot. występowania ASF w kraju oraz realizacja rekomendacji z 12 stycznia br. były głównymi tematami omawianymi podczas posiedzenia międzyresortowego zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.
– Dzięki zintensyfikowanym akcjom poszukiwania padłych dzików od 01 stycznia zidentyfikowano 1005 przypadków ASF u dzików. Oznacza to, że wyeliminowaliśmy ze środowiska 1005 potencjalnych źródeł rozprzestrzeniania wektora ASF – powiedział prowadzący wiceminister Rafał Romanowski.
Wiceminister podkreślił, że akcje poszukiwawcze prowadzone są w sposób ciągły, przy zaangażowaniu służb podległych wojewodom, a także wojska i policji.
Kontrole w gospodarstwach
Główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk przedstawił informację o przeprowadzonych kontrolach w gospodarstwach na obszarach, gdzie realizowany jest program bioasekuracji oraz na obszarach wyznaczanych w związku z wystąpieniem ASF. Podkreślił dobrą współpracę przy prowadzeniu kontroli z policją.
Odstrzał dzików trwa
Prowadzone są działania w zakresie redukcji populacji dzików do poziomu 0,1 osobnika na km2 na terenie całego kraju. Zaktualizowane zostały wieloletnie łowieckie plany hodowlane. Zmiany były wcześniej uzgadniane z marszałkami województw i Polskim związkiem Łowieckim.
Zamknięcie przepustów wzdłuż autostrad
Podczas posiedzenia omawiano także realizację rekomendacji dotyczącej zamknięcia przepustów dla zwierzyny dzikiej wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych. Przepusty na A2 i A1 znajdujące się na trasach migracyjnych zwierząt zostały zamknięte. Obecnie prowadzone są działania związane z zamknięciem przepustów na odcinkach dróg S7 i S8.
Do tej pory od początku wykrycia wirusa ASF w Polsce w 2014 roku wykryto 1836 przypadków choroby u dzików i 108 ognisk u świń.
Redakcja AgroNews, fot. MRiRW