18-go października 2024 roku Rosyjski Związek Eksporterów Zbóż zakomunikował, że do 13 krajów zboża i produkty zbożowe będą dostarczane bez zagranicznych pośredników – poinformował Interfax.
Decyzja dotyczy największych światowych importerów pszenicy
Wprawdzie Rosja eksportuje zboża do ponad 60 krajów świata, to jednak decyzja dotyczy 13 największych nabywców.
„Decyzją zarządu związku dostawy będą realizowane bezpośrednio do agencji rządowych i suwerennych nabywców następujących krajów: Egipt, Tunezja, Algieria, Maroko, Jordania, Arabia Saudyjska, Bangladesz, Katar, Kuwejt, Korea Południowa, Pakistan, Indie, Irak ” – powiedział prezes zarządu Związku Eduard Zernin.
Według niego Związek zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej z prośbą o poinformowanie przedstawicieli ministerstwa za granicą o tym, że na wspólnym posiedzeniu Związku i Ministerstwa Rolnictwa Rosji Federacji, które odbyło się 11 października 2024 r., podjęto decyzję o wyłączeniu zagranicznych pośredników z łańcuchów dostaw rosyjskiej pszenicy i innych produktów zbożowych.
Wykluczenie zagranicznych pośredników
Jak wyjaśnił Zernin, firmy będące członkami Unii nie będą brać odpowiedzialności za wypełnianie obowiązków firm zagranicznych, które wygrają przetargi, jeśli nie będą miały długoterminowej umowy odbiorczej z rosyjskimi eksporterami. „Ta decyzja dotyczy wszystkich transakcji zawartych od 11 października 2024 roku i dotyczy wymienionych krajów. Transakcje zawarte przed tym terminem zostaną zrealizowane w całości” – podkreślił szef związku.
Rosyjskie zboże dostarczane przez rosyjskich eksporterów
Jak podano, Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej poparło inicjatywę członków Związku Eksporterów Zboża mającą na celu rozwój bezpośredniej sprzedaży zboża na eksport, z pominięciem handlowców i pośredników z krajów trzecich. W szczególności rosyjscy eksporterzy zobowiązali się do nie dostarczania rosyjskiego zboża w ramach transakcji zabezpieczających zagranicznym zwycięzcom przetargów, kierując się zasadą „rosyjskie zboże powinno być dostarczane konsumentom wyłącznie przez rosyjskich eksporterów ” – informował wcześniej Związek.
Źródło: Interfax, e-WGT