W Chinach szaleje ASF, więc rośnie zapotrzebowanie na dostawy unijnej wieprzowiny. To z kolei przekłada się na wzrost cen skupu tuczników.
W ubiegłym tygodniu rynek tuczników zareagował wzrostami cen w całej Europie. Duże skoki cenowe w górę zanotowano w Holandii (+5,1 eurocenta/kg) oraz Francji (+4,9 eurocenta/kg). W Niemczech cena wzrosła o kolejne 7 centów do wysokości 1,50 €/kg (wbc).
– Producenci świń licząc na dalsze podwyżki wstrzymują dostawy żywca wieprzowego – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.
Z kolei w Polsce tuczniki podrożały przeciętnie o 30 groszy. Za żywiec wieprzowy pierwszej klasy skupy płacą średnio 4,36 zł/kg.
Natomiast za oceanem, w USA w ostatnim tygodniu ceny tusz wieprzowych w USA w kontraktach terminowych wzrosły o 10 centów za funt.
– Nie ma wątpliwości, że wzrost cen związany jest ze wzrostem eksportu amerykańskiej wieprzowiny do Chin pomimo nałożonych ceł dochodzących do 70 proc. – wyjaśnia Dargiewicz.
Cena żywca wieprzowego wzrosła także w Chinach: do 16 juanów/kg (9,00 zł/kg). Eksperci oceniają, że ceny będą dalej rosły i mogą osiągnąć 20-23 juanów/kg.
– Możemy zakładać, że również eksporterzy unijni (zwłaszcza z Hiszpanii, Niemiec, Danii i Holandii) będą w stanie zwiększyć dostawy do Państwa Środka. Odciąży to rynek unijny i da impuls do dalszych wzrostów cen wieprzowiny na wspólnym rynku – ocenia KZP-PTCH.
oprac. Kamila Szałaj, na podst. KZP-PTCH