Rozmowy Ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego w Brukseli

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski przebywa w Brukseli, gdzie bierze udział w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). Wczoraj spotkał się z komisarzem UE ds. handlu Valdisem Dombrovskisem. Rozmawiał także z przedstawicielami Copa-Cogeca nt. udziału polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach reprezentujących ich interesy wobec Unii Europejskiej.

Rozmowy Ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego w Brukseli

Negatywne skutki rynkowe napływu produktów spożywczych z Ukrainy do UE

Rozmowa ministra Czesława Siekierskiego z komisarzem UE ds. handlu Valdisem Dombrovskisem była kontynuacją rozmowy online z 15 stycznia 2024 r. Ministrowi towarzyszył dyrektor generalny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bogusław Wijatyk.

Omawianym tematem był handel produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą. Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że temat ten jest bardzo istotny dla rolników w całej Unii Europejskiej, a szczególnie w Polsce i w pozostałych krajach UE graniczących z Ukrainą.

– Zaniepokojenie wzrastającym importem z Ukrainy oraz jego negatywnymi skutkami rynkowymi wyraziły ostatnio również największe europejskie organizacje rolnicze – zaznaczył minister Siekierski.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że Polska chce wspólnie z Ukrainą i przy wsparciu Komisji Europejskiej wypracować instrumenty, które pozwolą zabezpieczyć krajowy sektor rolno-spożywczy przed nadmiernym napływem produktów spożywczych z Ukrainy.

Minister Czesław Siekierski przedstawił komisarzowi stanowisko dotyczące planowanego przedłużenia Autonomicznych Środków Handlowych dla Ukrainy. Podkreślił, że wprowadzenie środków ochronnych w reakcji na regionalne trudności i zakłócenia rynkowe powinno być uzgadniane między Komisją Europejską i krajami członkowskimi, których zakłócenia te dotyczą.

W szczególności zwrócił uwagę na najważniejsze elementy naszego stanowiska, m.in. takie jak podejście regionalne do wprowadzania klauzuli ochronnej, uproszczenie i przyspieszenie procedury wprowadzania środków ochronnych, zapewnienia możliwości wprowadzenia środków ochronnych również w przypadkach, gdy import z Ukrainy powoduje problemy jedynie w pojedynczych krajach członkowskich lub regionach UE.

– Szczególnie szybkie działanie jest niezbędne w odniesieniu do sektorów objętych już obecnie poważnymi zakłóceniami – podkreślił polski minister rolnictwa.

Pozycja polskich organizacji rolniczych na arenie międzynarodowej

Minister Czesław Siekierski rozmawiał z przedstawicielami Copa-Cogeca nt. udziału polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach reprezentujących ich interesy wobec Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczyła m.in. prezydent Copa-Cogeca Christiane Lambert, brał w nim udział też dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk.

Głównym tematem rozmowy była sytuacja na rynku rolnym UE, szczególnie w kontekście ukraińskiego importu do UE i państw trzecich.

– Doceniam działania Państwa organizacji, które niestrudzenie bronią interesów europejskich rolników. Europa nie będzie silna bez silnego europejskiego sektora rolnego. Dla Polski najważniejszym problemem jest obecnie nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy, które zalały rynek i spowodowały na nim istotne zakłócenia – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Advertisement

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Policja odzyskała dwa skradzione Ursusy. Surowa kara dla złodziei

Dzięki intensywnym działaniom operacyjnym funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu udało się odzyskać dwa skradzione ciągniki rolnicze, których wartość wynosi około...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics