Rozmowy w ministerstwie ze związkowcami i młodymi rolników – Sytuacja na rynku zbóż, Rynek zbóż, Ekoschematy, Dopłaty

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk po raz kolejny spotkał się z Prezydium Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Dominującym tematem rozmów była trudna sytuacja na rynku zbóż i możliwe scenariusze pomocy.

Rozmowy w ministerstwie ze związkowcami i młodymi rolników - Sytuacja na rynku zbóż, Rynek zbóż, Ekoschematy, Dopłaty
Rozmowy w ministerstwie ze związkowcami i młodymi rolników – Sytuacja na rynku zbóż, Rynek zbóż, Ekoschematy, Dopłaty

Sytuacja na rynku zbóż

– Musimy mieć pełną świadomość, że główną przyczyną trudności na rynku zbóż jest niska cena na rynkach światowych – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Wicepremier zwrócił uwagę, że kłopoty mają przede wszystkim rolnicy z państw frontowych, do których należą: Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria, ale także Czechy. Spadek światowych cen jest wynikiem bardzo niskich cen zboża z rosyjskich dostaw.

Związkowcy podnosili kwestię braku możliwości dopięcia rolniczych budżetów – nie mają gdzie sprzedać zboża, a muszą kupić nawozy, które w dalszym ciągu są drogie, zwłaszcza wieloskładnikowe.

Propozycje rozwiązań

Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że proponowane przez polski rząd dopłaty do zbóż w dalszym ciągu czekają na zgodę Komisji Europejskiej.

Szef resortu rolnictwa powiedział także o kolejnych formach pomocy, które są brane pod uwagę. Jedną z nich będą nisko oprocentowane kredyty dla rolników i podmiotów skupujących, które będą zaopatrywać się w zboże od polskich rolników.

Kolejną propozycją, która będzie wymagała jednak zgody Komisji Europejskiej, będą dopłaty do transportu zbóż na eksport.

Związkowcy poruszyli ponadto kwestię budowy magazynów na zboża bez konieczności ubiegania się o pozwolenie.

Wicepremier poinformował, że jest wstępna zgoda na takie rozwiązanie i zostanie ono wprowadzone do przepisów w najbliższym czasie.

W tym samym dniu odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami Zarządu Związku Zawodowego Centrum Narodowego Młodych Rolników dotyczyło bieżących spraw ważnych dla polskiego rolnictwa. Szczegółowo omówione były sytuacja na rynku zbóż oraz możliwości skorzystania z ekoschematów.

Rynek zbóż

Wicepremier Henryk Kowalczyk, odnosząc się do trudnej sytuacji na rynku zbóż, podkreślił, że największym problemem jest spadek cen zbóż na rynkach światowych. Przez niego rolnicy mają trudność ze sprzedażą surowca, a uczciwe podmioty skupowe problem wynikający z tego, że przyjęli towar za cenę wyższą niż ta, za którą teraz mogą go sprzedać.

Szef resortu rolnictwa przypomniał o proponowanych formach wsparcia rolników.

– Wciąż czekamy na zgodę Komisji Europejskiej na proponowane przez polski rząd dopłaty do pszenicy i kukurydzy – poinformował wicepremier.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi powiedział także o kolejnych rozpatrywanych formach pomocy, które są brane pod uwagę. Jedną z nich są preferencyjne kredyty dla rolników i podmiotów skupujących, które będą kupować zboże od polskich rolników.

– Kolejną propozycją będą dopłaty do transportu zbóż na eksport. Tutaj jednak także będzie potrzebna zgoda Komisji Europejskiej – powiedział szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk przypomniał o obowiązujących obecnie zasadach dotyczących zboża wjeżdżającego do Polski – o plombowaniu tranzytu oraz dalszych skrupulatnych kontrolach jakości zboża pozostającego w kraju.

Ekoschematy

Zachęcając rolników do korzystania z ekoschematów, szef resortu rolnictwa wyraził zarazem zrozumienie dla rolników, którzy potrzebują czasu, aby przystosować się do nowych zasad. Zachęcił do korzystania na początek z najprostszych praktyk, do których zalicza się plan nawożenia z wapnowaniem.

– Za wapnowanie gleb można otrzymać dopłatę 300 zł do hektara – przypomniał wicepremier.

Inne zagadnienia

Przedstawiciele młodych rolników postulowali większe wsparcie agroturystyki w małych gospodarstwach rolnych. Wicepremier Kowalczyk przypomniał, że od przyszłego roku możliwa będzie taka pomoc w ramach Lokalnych Grup Działania.

Rynek zbóż: początek roku z dużymi przecenami

Pozostałe poruszone dziś kwestie to ceny gazu i nawozów, wsparcie pszczelarstwa, a także mechanizmy wsparcia rynku trzody chlewnej.

Źródło: MRIRW

Zostaw komentarz

  1. Matif decyduje o cenie to dlaczego w Niemczech ceny są wyższe o 300 zł niż w Polsce . Do jakiej szkoły chodził Kowalczyk chyba do ukraińskiej bo to podaż i popyt decyduje. Głupi cwaniak

  2. Mam pytanie to tych wszystkich niezadowolonych ,są was tysiące dlaczego do tej pory nie powstał skup produktów rolnych ,przetwórni ,ubojni ,paszarnii?za hektar dzierżawy sprzedacie sąsiada ale żeby coś budować to nie ma nikogo ,stary beton siedzi w związkowych ławach ,młodych nie dopuszcza je do głosu , albo mistrz protestów sam sprzedaje holenderskiemu przetwórcy w Polsce , chcieliście odwołania ardanowskiego to macie Kowalczyka ,nawet mi was nie żal ,ale to wy jesteście głównym powodem tego że w sektorze rolniczym wszyscy nas dymają ,bo nie ma jedności i chęci walki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics