Rząd omawia działania związane z usuwaniem skutków powodzi

Premier zwołał specjalne posiedzenie rządu w sobotę (28.09.2024), aby przyjąć zmiany w projekcie budżetu na 2025 rok oraz omówić działania związane z usuwaniem skutków powodzi. Do udziału zaproszono także szefów Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Sztabu Generalnego – pierwsza część spotkania miała charakter odprawy sztabowej. W drugiej części Rada Ministrów przyjęła zmiany w projekcie budżetu na 2025 rok, które zapewnią środki na odbudowę zalanych terenów.

Rząd omawia działania związane z usuwaniem skutków powodzi

Skoordynowane działania i doraźna pomoc

Działania rządu i służb w związku z sytuacją powodziową obejmują rekordowe zaangażowanie strażaków i policjantów oraz współpracę z wojskiem, w tym utworzenie wspólnego centrum śmigłowcowego.

Jeśli chodzi o kwestie odbudowy, trwa szacowanie. Oczywiście w tym momencie najważniejsze jeszcze jest usuwanie doraźnych szkód, wypompowywanie wody, wypłata zasiłków, ale z tego, co mówili nam wczoraj wojewodowie, to postępuje bardzo dynamicznie – – powiedział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W ciągu dwóch tygodni zasiłki trafiły do prawie 37 tysięcy rodzin, a na usuwanie skutków powodzi przeznaczono ponad 622 miliony złotych. Minister zapewnił, że działania są skoordynowane, a zagrożenie jest pod kontrolą, dzięki stałemu monitorowaniu sytuacji i bieżącej współpracy między służbami oraz władzami lokalnymi i centralnymi.

Blisko 200 powodów do radości

W obliczu dramatycznych warunków pogodowych, lotnictwo odegrało kluczową rolę w akcjach ratunkowych, ratując 199 osób, które znalazły się w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Dzięki zdeterminowanym pilotom i wyspecjalizowanym jednostkom ratunkowym, prawie 5000 ludzi mogło zostać ewakuowanych z terenów zagrożonych powodzią. To świadczy o ogromnej sile i skuteczności służb, które nieprzerwanie niosły i niosą pomoc w najtrudniejszych momentach.

Dobrze, że opinia publiczna usłyszała te słowa o bezpośrednim efekcie pracy na przykład naszych pilotów w akcjach ratowniczych przy użyciu śmigłowców – 199 osób żyje tylko dzięki temu, że ci zdeterminowani, odważni ludzie byli cały czas na służbie i gotowi do niesienia pomocy – przekazał Premier Donald Tusk.

Sytuacja w Zachodniopomorskiem nadal pozostaje poważna, poziom wód przekracza stany alarmowe. Musimy zachować czujność i ostrożność, ponieważ fala powodziowa nie tylko stanowi wyzwanie dla wałów, ale również wymaga dodatkowych środków ostrożności i koordynacji działań.

W związku z intensywnymi opadami deszczu teraz Podkarpacie wymaga szczególnej uwagi, biorąc pod uwagę także uwarunkowania terenowe. Lokalne zdarzenia mogą mieć tam poważne konsekwencje, dlatego konieczne jest, aby służby  skoncentrowały się na monitorowaniu sytuacji.

Dobrze, że opinia publiczna usłyszała te słowa o bezpośrednim efekcie pracy na przykład naszych pilotów w akcjach ratowniczych przy użyciu śmigłowców – 199 osób żyje tylko dzięki temu, że ci zdeterminowani, odważni ludzie byli cały czas na służbie i gotowi do niesienia pomocy

Rząd mobilizuje siły do odbudowy po powodzi

Minister Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy terenów dotkniętych powodzią, podzielił się najnowszymi informacjami na temat sytuacji po katastrofie. Proces szacowania szkód trwa, a liczby są nawet na tym etapie porażające. Już teraz wiadomo, że powódź zniszczyła ponad 17 tysięcy budynków mieszkalnych oraz blisko 8,5 tysiąca obiektów gospodarczych. Na liście znalazło się także około 1150 budynków użyteczności publicznej, w tym 141 szkół i 41 mostów.

Na terenach dotkniętych powodzią wojewodowie, wspierani przez wojsko, angażują się w sprzątanie i odbudowę kluczowej infrastruktury. Mowa tu nie tylko o drogach i mostach, ale także o zapewnieniu dostępu do energii elektrycznej, wody oraz udrożnieniu sieci kanalizacyjnej.

W obliczu zniszczeń, jakie przyniosła powódź, rząd podejmuje pilne działania, aby przywrócić normalność mieszkańcom. Naszym priorytetem jest nie tylko sprzątanie, ale także odbudowa kluczowej infrastruktury, która jest niezbędna do życia i funkcjonowania lokalnych społeczności – powiedział pełnomocnik rządu ds. odbudowy terenów dotkniętych powodzią.

W obliczu tak ogromnych wyzwań rząd planuje ustalić priorytety, aby jak najszybciej przywrócić normalność mieszkańcom. Minister M. Kierwiński obiecał, że będzie na bieżąco informować o sytuacji i postępach w odbudowie. Od razu po swoim wystąpieniu udał się na tereny dotknięte powodzią.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowe przepisy dotyczące eksportu towarów rolnych na Ukrainie

Ustawa regulująca ceny minimalne w eksporcie produktów rolnych wejdzie w życie nie później niż 12.12.24. - zapewnił o tym Minister Polityki Agrarnej i Żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics