W krajach unijnych pojawiły się kolejne pozytywne sygnały rynkowe. Uczestnicy rynku przewidują poprawę sytuacji rynkowej w II połowie 2022 r. na skutek spadku pogłowia świń, niskiej podaży żywca wieprzowego, spadków cen pasz i utrzymania konsumpcji na stabilnym poziomie.
Z powodu upałów coraz mniej tuczników trafia do rzeźni. W Hiszpanii waga rzeźna spadła o 2,5 kg w stosunku do roku ubiegłego, a cena skupu wzrosła o kolejny 1 eurocent. Podobnie Francja podniosła ceny skupu o 1 eurocent. Dania zwiększa wysyłki wieprzowiny do Azji, co tłumaczy wzrost ceny o 3 eurocenty.
Na rynku pojawiły się optymistyczne nastroje
W Niemczech na małej giełdzie zanotowano kolejną z rzędu podwyżkę cen skupu o 5 eurocenty, a rzeźnie odchodzą od rozliczeń według własnych cenników na rzecz ceny VEZG. Na rynku pojawiły się optymistyczne nastroje i nadzieja na wzrosty cen w kolejnych tygodniach, choć w dniu 3 sierpnia 2022 r. w notowaniach VEZG cena skupu tuczników została utrzymana na poziomie 1,85 €/kg (wbc).
Na rynku krajowym zauważalne jest większe zainteresowanie żywcem wieprzowym. Ceny skupu rosną pełzająco z każdym tygodniem. Średnia krajowa w klasie E przekroczyła poziom 9 zł/kg.
Źródło: POLPIG