Pomimo wielu różnic, rośliny te mają kilka cech wspólnych. Przede wszystkim są to chwasty zimujące, a zatem mają tendencje do wschodów jesiennych. Dodatkowo są wytrzymałe na niskie temperatury. Oznacza to, że mogą przetrwać nawet mroźne zimy, by na wiosnę błyskawicznie wznowić wegetację (równocześnie mogą nastąpić kolejne wschody wiosenne).
W jaki sposób chronić zboże, by oba te chwasty nie konkurowały ze zbożami? Czy można skutecznie ochronić zboża bez konieczności wielokrotnego stosowania różnych herbicydów lub ich mieszanek? Nieodzowne będą wysokie dawki preparatów i jak najszybciej wykonany zabieg. Niezastąpionym rozwiązaniem w tym przypadku jest Huzar Activ firmy Bayer.
To środek chwastobójczy, który zawiera dwie substancje czynne o działaniu systemicznym – rośliny pobierają preparat zarówno poprzez liście, jak i częściowo przez system korzeniowy. Zwalcza chwasty jedno- i dwuliścienne.
Największymi zaletami preparatu jest to, że:
- Nie wymaga uzupełnienia innymi preparatami chwastobójczymi (dzięki dwóm substancjom czynnym: jodosulfuron i 2,4 –D);
- Zapewnia równomierne rozprowadzanie substancji na powierzchni liści (dzięki formulacji ODesi);
- Można stosować go w różnych terminach.
Skuteczność działania Huzara Acitv
Dzięki systemicznemu działaniu, wnikając do rośliny Huzar Activ blokuje działanie enzymów i hormonów roślinnych, skutecznie zaburzając jej wzrost. Efektem jest zahamowanie dalszego rozwoju, a także deformacja części rośliny i jej żółknięcia, co prowadzi do jej całkowitego zniszczenia. Trwa to od dwóch do pięciu tygodni (w zależności od warunków, jakie występują po zabiegu oraz gatunku chwastów).
Środek można stosować w różnych terminach. To daje rolnikowi możliwość dostosowania go do uwarunkowań pogodowych i organizacyjnych.
Oszczędność
Stosowanie preparatu oznacza dla rolnika oszczędność czasu i pieniędzy – nie ma konieczności powtarzania zabiegu, a także tworzenia różnych mieszanek chwastobójczych. W dodatku Huzar Activ zwalcza ponad dwadzieścia chwastów. Dlatego jest polecany oszczędnym plantatorom!
Źródło i fot.: Bayer CropScience