Słowacja zakazała importu zboża z Ukrainy

W ślad Polski i Węgier idzie również Słowacja. Tamtejszy rząd czasowo zakazał importu zboża z Ukrainy, tłumacząc, że wyczerpano już wszystkie inne możliwości jego napływu. Na podobny krok szykuje się również Bułgaria – podało euractiv.pl

Słowacja zakazała importu zboża z Ukrainy

Do zakazu importu zboża z Ukrainy szykuje się również Bułgaria

Rząd Słowacji wprowadził wczoraj czasowy zakaz importu ukraińskiego zboża. „Wyczerpaliśmy już nasze możliwości w zakresie ochrony naszego rynku rolnego przed cenami dumpingowymi” – tłumaczył słowacki minister rolnictwa Samuel Vlczan. To kolejny kraj, który idzie śladem Polski i Węgier. Do zakazu importu zboża z Ukrainy szykuje się również Bułgaria.

Na wprowadzone przez Polskę embargo niekorzystnie zareagowała Ukraina i Komisja Europejska. Ministerstwo polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy stwierdziło, że zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy do Polski jest sprzeczny z dotychczasowymi ustaleniami. Komisja Europejska wskazuje natomiast, że niedopuszczalne są działania jednostronne w polityce handlowej, która jest kompetencją wyłączną Unii.

Solski: „To ukraiński rolnik jest w najtrudniejszej sytuacji”

W reakcji na podjętą przez Polskę decyzję ws. zakazu importu wielu produktów z Ukrainy minister Solski powiedział w sobotę (14 kwietnia), że w Polsce „zaszły pewne zmiany”, z powodu których Ukraińcom „jest przykro”. Przyznał także, że przez polską granicę eksportowanych jest z Ukrainy od 500 do 700 tys. ton miesięcznie takich produktów, jak zboże, olej, cukier, jajka i mięso.

Mykoła Solski zapewniał też, że ukraińskie władze rozumieją trudną sytuację, do której doszło na polskim rynku. “Rozumiemy tę ostrą konkurencję, która była konsekwencją zablokowania ukraińskich portów, ale jest oczywiste dla całego świata i dla każdej osoby na świecie, że to ukraiński rolnik jest w najtrudniejszej sytuacji”, powiedział. “Prosimy polską stronę o wzięcie tego pod uwagę”, dodał ukraiński minister rolnictwa.

Robert Telus będzie nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi

Natomiast jego resort zaproponował później w komunikacie uzgodnienie nowego memorandum o współpracy, podkreślając, że „decyzje polskiej strony są sprzeczne z naszymi uzgodnieniami”.

Autor Aleksandra Krzysztoszek and Barbara Bodalska | EURACTIV.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics