Wycena rzepaku ponownie spadła we wtorek na giełdzie Euronext-Paryż pod rosnącą presją ze strony kompleksu sojowego. I tak już niskie notowania soi runęły w dół po opublikowaniu najnowszego miesięcznego raportu USDA, w którym prognozę amerykańskich i globalnych zbiorów w nowym sezonie podniesiono do nowego historycznego rekordu. Silna presja sprzedażowa wkompleksie sojowym przełożyła się we wtorek na osłabienie cen kontraktów terminowych na kukurydzę (Chicago i Paryż).
Presję na ceny wywiera również wzrost prognozy zbiorów canoli w Kanadzie i lepsza konkurencyjność tego pochodzenia na rynku UE. Olej palmowy również spadł we wtorek do najniższego poziomu od początku stycznia na giełdzie w Kuala Lumpur w reakcji na gwałtowne spowolnienie malezyjskiego eksportu od początku sierpnia. Na zamknięciu workowej sesji rzepak z dostawą w listopadzie kosztował niespełna 453 eur/t, po spadku o 7,25 euro.
W Paryżu pszenica i kukurydza zaliczyły we wtorek wielomiesięczne minima na zamknięciu sesji
Unijne kontrakty na zboża taniały, naśladując zachowanie ich amerykańskich odpowiedników. Spadki pojawiły się mimo cięcia unijnych zbiorów pszenicy i kukurydzy w sierpniowej prognozie USDA.
Presję na ceny pszenicy wywarł też rozczarowujący zakup tego zboża przez egipski GASC. Egipt kupił w poniedziałek (12.08.2024) na przetargu tylko 280 tys. ton pszenicy z zapowiadanych 3,8 mln ton. Cały zakup wygrali dostawcy z basenu Morza Czarnego (Ukraina i Bułgaria). Na rynku pojawiły się informacje, że GASC prowadzi indywidualne negocjacje z Rosją w sprawie większych zakupów pszenicy.
Spadkowo na ceny w Paryżu wpływało też wtorkowe umocnienie euro wobec dolara do ok. 1,10 dolara za euro – najwyżej od stycznia tego roku.
Mimo święta Wniebowzięcia NMP, w najbliższy czwartek 15 sierpnia otwarte będą parkiety giełdowe towarów rolnych Euronext i Chicago. Ponadto jutro przypada data wygaśnięcia opcji na kontrakty Euronext z września 2024 roku.
Notowania kontraktów futures na Euronext-Paryż:
Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż