Małe pieski to urocze zwierzęta, ale czas, kiedy ich zęby mleczne wymieniane są na stałe, może przysporzyć właścicielom wielu problemów. Okres ten obejmuje pierwsze kilka tygodni życia pupila – szczeniak gryzie wtedy praktycznie wszystko, co napotka na swojej drodze. Jeśli więc chcemy uniknąć zniszczenia kapci, ubrań, mebli czy kabli, warto kupić czworonogowi specjalne gryzaki dla psów.
Gryzaki dla psów – naturalne czy sztuczne?
Gryzak dla psa najczęściej kojarzy się z zabawką z gumy lub innego tworzywa sztucznego. Tego typu produkt jest tani i można go kupić praktycznie w każdym sklepie zoologicznym. Niestety, jego trwałość pozostawia wiele do życzenia, a faktem jest również to, że nigdy nie będzie on tak atrakcyjny dla pupila, jak gryzak naturalny, czyli taki, który jest połączeniem zabawki i przekąski. Naturalne gryzaki dla psów są najczęściej wykonane z mięsa, skóry czy kości. W zależności od upodobań naszego pupila możemy wybierać spośród wielu rodzajów półproduktów. Przykładowo w sklepie Uniszki można kupić między innymi łapki gęsi, cygara drobiowe, skórę królika z futrem, gicz wołową czy batonyz dorsza.
Naturalny gryzak dla psa może być korzystny dla zdrowia pupila. Mięso czy chrząstki mogą być bowiem doskonałym źródłem białka oraz kolagenu, czyli składników kluczowych dla prawidłowego rozwoju szczeniaka. Jeżeli chcemy, by rósł on zdrowo i miał mocne kości, warto wprowadzić do jego diety tego typu dodatki. W wielu przekąskach znajdziemy też rośliny takie jak szałwia, mięta czy pokrzywa. Zawierają one szereg witamin, między innymi A oraz C, które wpływają pozytywnie na kondycję skóry i sierści zwierzaka, a także mają właściwości przeciwzapalne, wspierające układ odpornościowy i działające łagodząco na żołądek. Aromat takiego roślinnego gryzaka dla psa odświeży jego oddech.
Pierwszy gryzak dla psa – jaki wybrać?
W sklepach znajdziemy przeróżne gryzaki dla psów. Szukając czegoś dla szczeniaka, musimy kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Nie możemy wybrać zbyt małego produktu, ponieważ gdyby zwierzak połknął go w całości, mogłoby to skończyć się zadławieniem. Aby ograniczyć takie ryzyko, pamiętajmy również, aby gryzak nie miał tendencji do kruszenia się, lecz pod wpływem śliny stawał się coraz bardziej miękki. Jednak niezależnie od tego, jaki produkt wybierzemy i czy będzie to gryzak dla psa małego, czy starszego, zawsze należy być w pobliżu, gdy podajemy go naszemu pupilowi, aby w razie czego móc zareagować, gdyby działo się coś złego.
Musimy mieć też na uwadze, że zgryz młodego psiaka nie jest jeszcze tak ukształtowany, jak w przypadku starszych zwierząt. Z tego powodu należy postawić na miękkie gryzaki dla psów. Doskonale sprawdzą się np. suszone uszy sarny czy królika, a także penisy i skóry. Na każdym produkcie z łatwością znajdziemy informację o jego stopniu twardości.
Jak często podawać gryzaki psu?
Nad tym pytaniem zastanawia się wielu właścicieli, zwłaszcza tych, którzy mają już dosyć ciągłego pilnowania gryzącego wszystko szczeniaka. Zajęcie psa kolejną zabawko-przekąską wydaje się sprytnym sposobem na zyskanie chwili spokoju. Pamiętajmy jednak, że naturalne gryzaki dla psów, choć są źródłem cennych składników, muszą być podawane z umiarem. Zaleca się, by nie przekraczały 15% dziennej dawki kalorycznej, gdyż w przeciwnym razie mogłoby to prowadzić do otyłości i innych chorób. Można je więc porównać do deseru, a nie jednego z głównych dań. Warto też pamiętać, że kluczowa jest nie tyle liczba podawanych przysmaków, ile ich właściwy dobór, czyli rodzaj i miękkość. Gryzak dla powinien bowiem stanowić dla psa pewnego rodzaju wyzwanie, z którym pupil będzie walczył przez kilkadziesiąt minut.
Najlepsze gryzaki dla szczeniaków
Rosnące psy mają zwiększone zapotrzebowanie na energię, dlatego naturalne gryzaki zawierające białko mogą być doskonałym uzupełnieniem ich diety. Wiele ciekawych propozycji takich produktów można znaleźć w ofercie firmy Uniszki. To marka specjalizująca się w tworzeniu naturalnych gryzaków dla psów, czyli takich, które nie zawierają sztucznych dodatków i powstają z najwyższej jakości surowców, pozyskiwanych z zaufanych źródeł. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem dokładnie zapoznać się z informacją zamieszczoną na opakowaniu, gdyż nie każdy produkt nadaje się do podania szczeniakom w pierwszych miesiącach ich życia.