„Terminarz oceny zdrowotności roślin” dla producentów ozdobnego materiału szkółkarskiego

Przy współpracy i zaangażowaniu Związku Szkółkarzy Polskich oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa opracowano i wydano przez Agencję Promocji Zieleni Sp. z o.o. „Terminarz oceny zdrowotności roślin”.

„Terminarz oceny zdrowotności roślin” dla producentów ozdobnego materiału szkółkarskiego
„Terminarz oceny zdrowotności roślin” dla producentów ozdobnego materiału szkółkarskiego

„Terminarz”dedykuje się producentom ozdobnego materiału szkółkarskiego, aby wspomóc podmioty profesjonalne. W szczególności te upoważnione do samodzielnej oceny zdrowotności roślin  i wydawania paszportów roślin, w zakresie wykonywania lustracji ozdobnego materiału szkółkarskiego.

Zawiera karty oceny zdrowotności roślin dla następujących rodzajów:

  1. iglaste – Abies, Cedrus, Larix, Picea, Pinus, Pseudotsuga, Tsuga,
  2. liściaste – Acer, Aesculus, Amelanchier, Betula, Carpinus, Castanea, Chaenomeles, Cornus, Corylus, Cotoneaster, Crataegus, Cydonia, Fagus, Juglans, Lagerstroemia, Lavandula, Liquidambar, Malus, Mespilus, Morus, Photinia, Platanus, Poaceae, Populus, Prunus, Pterocarya, Pyracantha, Pyrus, Quercus, Rosa, Rubus, Salix, Sorbus, Tilia, Ulmus, Vaccinium, Vitis.

Opracowane we współpracy ZSP i PIORiN karty mają formę ułatwiającą ich użytkowanie. Zapewniają możliwość rejestrowania wszystkich niezbędnych danych o wykonanych ocenach zdrowotności roślin, które są weryfikowane przez Inspekcję w ramach nadzoru nad działaniami podmiotów profesjonalnych.

Oprócz kart oceny w „Terminarzu” znajdują się również:

  • podstawowe informacje na temat paszportyzacji i wynikających z niej obowiązków,
  • wskazania co do terminu, w którym określone rośliny najlepiej kontrolować,
  • wyczerpujące opisy agrofagów. W podziale na kwarantannowe i regulowane agrofagi niekwarantannowe (RAN). Informacja o wymaganiach szczególnych, w tym pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych,
  • podpowiedzi co jeszcze szkółkarz powinien sprawdzić lub zrobić w ramach ochrony szkółki. Charakterystykę najbardziej powszechnych szkodników i chorób roślin ze wskazaniem środków prewencji i zwalczania.

PIORiN przypomina o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin

Terminarz jest napisany prostym językiem. Można łatwo i efektywnie z niego korzystać, a przy tym zawiera dużo praktycznej i przydatnej w szkółce wiedzy, także spoza zakresu obowiązkowych ocen zdrowotności.

PIORIN.gov.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics