Kampania cukrownicza 2022/23 w Krajowej Grupie Spożywczej S.A wystartowała. Jak wynika z prognoz tegoroczny plon buraków cukrowych jak również produkcja samego cukru może okazać się rekordowa 6 września br. rozpalono piec wapienny w Cukrowni Malbork.
W rozpaleniu pieca uczestniczył dyrektor cukrowni Mariusz Kaźmierczak wraz z Prezesem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Janem Wernickim oraz Członkami Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A.- Zdzisławem Salusem, Tomaszem Olenderkiem oraz Tomaszem Nowakowskim.
W uroczystości obecni byli również zaproszeni goście m.in Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, proboszcz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku Ks. Kan. dr. Arkadiusz Śnigier oraz lokalni przedstawiciele samorządów i służb mundurowych.
Długość kampanii w Cukrowni Malbork przewidziano na 108 dni co sprawi, że będzie jedną z dłuższych w historii Cukrowni Malbork. Cukrownia planuje w tym czasie przerobić ok. 1 mln ton buraków cukrowych.
Warte podkreślenia jest to, że w tym roku Cukrownia Malbork prowadzi swoją 141 kampanię, pierwsza swój początek miała w 1882 roku.
Rozpoczęcie kampanii w poszczególnych cukrowniach zaplanowano uwzględniając jednocześnie aktualne prognozy plonów, tak aby uzyskać jak najlepsze wyniki polowe i podczas produkcji.
Terminy rozpoczęcia kampanii cukrowniczej 2022 dla poszczególnych cukrowni przedstawiają się następująco:
Cukrownia Dobrzelin – 7 września,
Cukrownia Kluczewo – 21 września,
Cukrownia Krasnystaw – 5 października,
Cukrownia Kruszwica – 8 września,
Cukrownia Malbork – 10 września,
Cukrownia Nakło – 22 września,
Cukrownia Werbkowice – 8 października.
Najdłuższa kampania będzie trwała 118 dni (w cukrowni Dobrzelin), a średnia długość kampanii wyniesie 101 dni.
Prognozujemy, że cukrownie należące do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. przerobią w kampanii 2022/2023 ok. 6,2 mln ton surowca, a planowana produkcja cukru może wynieść ponad 930 tys. ton – czytamy w komunikacie KSC.
Źródło i fot.: KSC