W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej doniesieniami dotyczącymi prac Parlamentu Europejskiego nad projektem rozporządzenia w sprawie przywozu produktów ukraińskich do Unii Europejskiej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) informuje, że projekt ten nie dotyczy liberalizacji importu towarów rolnych z Ukrainy.

Co obejmuje projekt rozporządzenia?
Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zakłada zawieszenie niektórych przepisów dotyczących stosowania środków ochronnych UE, jednak:
- nie wpływa na obowiązujące Autonomiczne Środki Handlowe (ATM), czyli jednostronne zawieszenie ceł UE na towary z Ukrainy, obowiązujące od czerwca 2022 r.;
- nie ma wpływu na dalsze negocjacje między Komisją Europejską a Ukrainą w sprawie przeglądu warunków handlu zgodnie z art. 29 Układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina;
- dotyczy wyłącznie produktów z sektora żelaza i stali, w kontekście wielostronnych środków ochronnych stosowanych na podstawie przepisów Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Polska apelowała o ochronę sektora rolnego
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłaszało postulat wyłączenia sektora rolnego z zakresu regulacji lub wprowadzenia zasady wzajemności w handlu z Ukrainą. Niestety, propozycje te nie uzyskały poparcia na forum unijnym.
Zawieszenie środków ochronnych – co to oznacza?
Projekt rozporządzenia przewiduje możliwość czasowego zawieszenia przepisów, jeśli wzrost importu z Ukrainy spowoduje szkodę dla unijnych producentów. W takim przypadku możliwe będzie wdrożenie odpowiednich mechanizmów ochronnych.
Należy zaznaczyć, że zawieszenie stosowania wielostronnych środków ochronnych WTO nie wyklucza możliwości zastosowania bilateralnych środków ochronnych, jeśli zostaną one przewidziane w przyszłym porozumieniu między UE a Ukrainą. Polska aktywnie zabiega o wprowadzenie takiej klauzuli bilateralnej w toku negocjacji.
MRiRW działa w interesie polskiego rolnictwa
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na bieżąco monitoruje sytuację oraz podejmuje zdecydowane działania mające na celu ochronę interesów polskich rolników i stabilności rynku rolnego w Polsce.