Krajowy rynek zaskoczył zdecydowaną redukcją cen skupu w stosunku do sytuacji na rynku unijnym. Tuczniki w Polsce skupowane są poniżej ceny niemieckiej. Presja cenowa odzwierciedla trudną sytuację w handlu mięsem wieprzowym zarówno na rynku wewnętrznym jak i eksporcie. Zakłady przetwórcze narzekają na ograniczoną konsumpcję. Wzrost krajowego pogłowia świń może przynieść nieco większą podaż żywca w okresie jesiennym.
W krajach unijnych na rynku żywca wieprzowego dominuje słaby popyt. Jego skutkiem były spadki cenowe zainicjowane w Niemczech, gdzie cena tuczników VEZG w 31 tygodniu została zredukowana o 10 eurocentów do poziomu 2,40 €/kg (wbc). Pociągnęło to za sobą spadki cenowe w wielu krajach unijnych: Belgia (-10₵), Austria (-10₵), Francja (-6₵), Holandia (-3₵), Hiszpania (-2₵). Obecnie rynek tuczników w UE stabilizuje się, a presja cenowa na ceny skupu ustępuje. Podaż żywca pozostaje na niskim poziomie, a sprzedaż żywca odbywa się płynnie.
Okres wakacyjny w Niemczech często przynosi negatywne impulsy rynkowe. Spada konsumpcja, a część zakładów przetwórczych zamyka linie ubojowe. Kapryśna pogoda również nie zachęca do spędzania czasu w ogródkach przy domowych grillach. Wraz z końcem wakacji zwykle pojawia się impuls podażowy w Niemczech. Na ile będzie on silny w tym roku u naszych zachodnich sąsiadów trudno przewidzieć, ale będzie on przeciwciał tendencjom do redukcji cen skupu żywca.
A. Dargiewicz | POLPIG
Jak tylko mogą to kradną z kieszeni rolnika wystarczy tylko popatrzeć na tych którzy zajmują się ubojem albo przetwórstwem niedługo będą używać gotówki zamiast papieru toaletowego