Miniony tydzień przyniósł szereg wydarzeń, które znacząco wpłynęły na ceny giełdowe nasion oleistych, a w mniejszym stopniu także na notowania zbóż.

Porozumienie handlowe USA–Chiny wsparło rynki surowców
Już w poniedziałek rano agencje informacyjne poinformowały, że USA i Chiny osiągnęły porozumienie handlowe. Informacja ta przełożyła się na wzrosty na rynkach akcji i większości surowców, w tym silną zwyżkę kompleksu sojowego, napędzaną nadziejami na powrót Chin do zakupów amerykańskiej soi.
Olej sojowy wspiera ceny – ale tylko chwilowo
Ceny kompleksu sojowego rosły również z powodu zapowiedzi zmian regulacji sprzyjających wykorzystaniu oleju sojowego w amerykańskiej produkcji biodiesla. Brak konkretnych decyzji legislacyjnych doprowadził jednak do korekty spadkowej pod koniec tygodnia.
Raport USDA: rekordowe zbiory zbóż w sezonie 2024/25
W poniedziałek, 12 maja 2025 r., USDA opublikowało prognozy, w których podniesiono światowe zbiory zbóż do 2,839 mld ton – to aż o 16,9 mln ton więcej niż w rekordowym sezonie 2023/24. Zapasy końcowe wzrosły o 6,9 mln ton względem kwietnia i wyniosły 766,7 mln ton, choć nadal są niższe niż rok wcześniej (-3,7%).
W sezonie 2025/26 produkcja pszenicy, kukurydzy i ryżu ma nadal rosnąć, ale to rekordowe zużycie kukurydzy może doprowadzić do dalszego spadku globalnych zapasów tego zboża. W USA jednak zbiory i zapasy kukurydzy wzrosną, co ogranicza potencjał wzrostu cen w Chicago.
Giełda Matif: lekkie odbicie na rynku zbóż i rzepaku
Pszenica delikatnie w górę po historycznym dołku
Wrześniowy kontrakt na pszenicę na Matifie wzrósł o 1,5 euro (0,7%) do 204,25 eur/t, odbijając nieznacznie od najniższego poziomu w historii serii. Jednocześnie zakończył się handel starą serią majową.
Kukurydza najtańsza od sierpnia 2024, ale tydzień kończy na plusie
Czerwcowy kontrakt na kukurydzę (stary zbiór) wzrósł w skali tygodnia o 5,25 euro (2,7%) do 197,75 eur/t, odbijając od najniższego poziomu od sierpnia 2024. Nowy zbiór wyceniany był tylko 3 euro wyżej – 200,75 eur/t.
Eksport pszenicy z UE spadł o 33%
Do 11 maja UE wyeksportowała 18,26 mln ton pszenicy miękkiej, wobec 27,41 mln ton w analogicznym okresie rok wcześniej. To aż 33% spadek. Francuska pszenica cierpi na brak konkurencyjności, co potwierdził przetarg Algierii, która kupiła 600 tys. ton pszenicy z regionu Morza Czarnego.
Importowana kukurydza drożeje przez umocnienie dolara
Silniejszy dolar sprawił, że import kukurydzy do UE stał się droższy, co wpłynęło na wzrost notowań kontraktów. Wzrost cen wspiera też prognozowany przez USDA spadek światowych zapasów kukurydzy w sezonie 2025/26.
Rzepak korzysta na wzrostach soi i ropy
Kontrakt sierpniowy na rzepak wzrósł w ubiegłym tygodniu o 12,5 euro (2,7%) do 483,75 eur/t, korzystając ze wzrostu cen soi i ropy po podpisaniu umowy handlowej USA–Chiny. Kontrakt listopadowy wyceniano na 488,0 eur/t.
Czynniki pogodowe i prognozy produkcji wpływają na notowania
Zróżnicowana pogoda w Europie
Północ Europy zmaga się z suszą, natomiast południe – w tym region Morza Czarnego – korzysta z opadów. W Francji pogoda jest mieszana, co wpłynęło na lekki spadek ocen kondycji upraw.
KE i MARS prognozują wyższe plony w UE
Prognozy zbiorów zbóż i rzepaku w UE są znacznie lepsze niż rok temu. Według KE:
- Zbiory zbóż mają wynieść 280,3 mln ton (+10% r/r, +3,2% powyżej średniej 5-letniej).
- Produkcja rzepaku ma wzrosnąć do 18,9 mln ton (+13% r/r).
- Produkcja słonecznika – aż 9,7 mln ton (+17% r/r).
USDA prognozuje silny wzrost zbiorów i eksportu pszenicy z UE
W raporcie z 12 maja USDA:
- Podniósł szacunki produkcji pszenicy w UE w sezonie 2025/26 do 136 mln ton (+11,4% r/r).
- Eksport ma wzrosnąć z 26,5 do 34 mln ton.
- Zapasy końcowe pszenicy wzrosną tylko nieznacznie – o 0,5 mln ton.
Kukurydza w UE ma osiągnąć produkcję 60,0 mln ton (+0,7 mln ton względem ubiegłego roku).
Podsumowanie: niepewność nadal kluczowym czynnikiem
Mimo wielu pozytywnych prognoz produkcyjnych, niższy eksport, globalna konkurencja i zmienne warunki pogodowe nadal wpływają na niepewność cenową. Rynki pozostają silnie zależne od polityki handlowej, zmian regulacyjnych i czynników klimatycznych, dlatego dalsze zmiany notowań są bardzo prawdopodobne w nadchodzących tygodniach.