Do 4 czerwca zostało złożonych 1,3 mln wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. 15 tys. rolników jeszcze nie złożyło dokumentów, a ok. 6 tys. wniosków jest zapisana w formie roboczej. To oznacza, że nie są one złożone. Dlatego ARiMR prosi rolników, żeby sprawdzili czy na pewno ich wnioski zostały przesłane.
Rolnicy, którzy złożyli wnioski do 31 maja mogą spodziewać się otrzymania należnych dopłat w pełnej wysokości. Kto złożył wniosek po tym terminie musi się liczyć z tym, że będzie miał obniżone należne dopłaty o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Ostateczny termin złożenia wniosków upływa 25 czerwca. W porównaniu z ubiegłym rokiem można spodziewać się jeszcze ok. 15 tys. wniosków.
Z analizy dokumentów znajdujących się w aplikacji eWniosekPlus wynika, że ok. 6 tys. wniosków jest zapisana w formie roboczej. To oznacza, że nie są one złożone. Dlatego prosimy rolników, żeby sprawdzili czy na pewno ich wnioski zostały przesłane do ARiMR. Można to zrobić sprawdzając czy wniosek jest w zakładce „wysłane” lub czy przesłane zostało potwierdzenie złożenia wniosku.
W tym roku po raz drugi ARiMR przyjmuje wnioski za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Dane dotyczące liczby wniosków złożonych drogą elektroniczną wskazują, że rolnicy chętnie korzystają z aplikacji – w analogicznym okresie rok temu rolnicy złożyli ich ok. 300 tys. mniej.
Aplikacja eWniosekPlus umożliwia złożenie dokumentów przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. W tegorocznej wersji aplikacji wprowadzono szereg ułatwień, dzięki którym stała się ona bardziej intuicyjna – część z nich zaproponowali sami rolnicy. Wśród udogodnień warto wymienić: rozszerzenie informacji prezentowanych w tabeli z działkami referencyjnymi czy dodanie tabeli z podsumowaniem powierzchni zgłoszonych do danej płatności w zakładce „podsumowanie”. Podczas wypełniania wniosku rolnicy są również na bieżąco informowani – za pomocą specjalnych komunikatów – o wprowadzeniu błędnych danych.
Redakcja AgroNews, na podst. ARiMR, fot. Danuta Adamiak