Uchwała Sejmu ws. sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności

Do Sejmu wpłynął projekt uchwały wzywającej Komisję Europejską do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności oraz produktów rolnych do UE. Projekt wniesiony przez Prezydium Sejmu został już skierowany do pierwszego czytania w komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Wcześniej, w czasie wtorkowej (5 marca) konferencji prasowej, premier Donald Tusk zapowiedział, złożenie takie projektu na ręce marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Zresztą już poprzedniego dnia, w czasie swojej wizyty w Wilnie, szef polskiego rządu zapowiedział podjęcie działań, które mają zwrócić uwagę Komisji Europejskiej na problemy wynikające z importu rosyjskiej i białoruskiej żywności oraz produktów rolnych na terytorium UE.

Projekt uchwały Sejmu ws. sankcji na import żywności z Rosji i Białorusi 

„Wzywamy Komisję Europejską do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do UE” — apelują autorzy  projektu sejmowej uchwały zwracając uwagę, że import tych produktów z Rosji i Białorusi w dalszym ciągu generuje ogromne dochody dla producentów, handlowców i budżetów tych państw.

„Naszym moralnym obowiązkiem jest zaprzestanie handlu, który może bezpośrednio lub pośrednio przyczynić się do wzmocnienia zdolności Rosji i wspierającej jej Białorusi do kontynuowania wojny z Ukrainą. Tym bardziej, że rosyjski import może zawierać zboża skradzione z okupowanych terytoriów Ukrainy” — głosi projekt uchwały.

Podkreślono w nim również, że coraz bardziej oczywisty staje się negatywny wpływ handlu z Rosją i Białorusią na jednolity rynek. „Import z tych krajów obejmuje żywność i produkty rolne, które unijny sektor rolno-spożywczy może zapewnić sobie sam oraz przy znacznie wyższych standardach produkcji i jakości” — podkreślają m.in. autorzy projektu sejmowej uchwały.

Zwracają także uwagę, że sytuacja europejskiego rolnictwa wymaga od unijnych instytucji niezwłocznej weryfikacji zapisów Zielonego Ładu. „Nadmierne, nieracjonalne i kosztowne wymogi Zielonego Ładu wobec rolnictwa powinny zostać zawieszone i skorygowane. Działania na rzecz ochrony klimatu muszą uwzględniać realne potrzeby i możliwości europejskich rolników” — głosi projekt uchwały, która wieczorem trafiła do Sejmu i została już skierowana do prac w komisji rolnictwa.

Tusk: Od KE oczekujemy pilnego przywrócenie reguł sprzed wojny

— Skieruję na ręce marszałka Sejmu Szymona Hołowni projekt uchwały sejmowej, w którym wzywamy Komisję Europejską, jako polski Sejm, do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do Unii Europejskiej — zapowiedział tymczasem Donald Tusk podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Wcześniej takie sankcje jednostronnie wprowadziła Łotwa, jednak polski premier uważa, że w obecnej sytuacji trzeba działać razem jako Unia Europejska. —  Dlatego proponuję uchwałę dotyczącą sankcji i negatywnego wpływu handlu z Rosją i Białorusią na jednolity rynek — tłumaczył we wtorek po południu szef rządu.

Poinformował również, że w projekcie uchwały znalazły się zapisy dotyczące zmian w handlu z Ukrainą. — Od Komisji Europejskiej będziemy oczekiwali pilnego podjęcia prac zmierzających do jak najszybszego powrotu do stosowania, w relacjach handlowych z Ukrainą, wyłącznie reguł wynikających z Układu o stowarzyszeniu Unia Europejska–Ukraina — zapowiedział Tusk.

Wyjaśniał, że chodzi o to, żeby reguły stosowane w handlu z Ukrainą wróciły do norm sprzed wojny z Rosją. Pomoc Ukrainie w obronie przed rosyjską agresją nie może polegać na ułatwianiu stosunkowo wąskiej grupie ludzi robienie dużych interesów kosztem polskich i europejskich rolników.

Zielony Ład nie może być w „brutalnym konflikcie” z możliwościami rolników

W projekcie sejmowej uchwały znalazł się również apel do unijnych instytucji ws. konieczności jak najszybszej weryfikacji zapisów Zielonego Ładu.  — Działania na rzecz ochrony klimatu, nie mogą być w takim brutalnym konflikcie z realnymi potrzebami i możliwościami europejskiej rolników — oświadczył Donald Tusk.

Szef rządu zwrócił uwagę, że Zielony Ład w obecnej formie był promowany przez poprzedni rząd, a to właśnie przeciwko tym unijnym zasadom protestują dziś polscy rolnicy. —  Politycy PiS-u chwalili się długimi miesiącami, że to jest tak naprawdę ich projekt, że on jest dokładnie taki, jak polityka rolna PiS-u, którą pan prezes (Jarosław) Kaczyński także promował przez długie miesiące — przypomniał obecny szef rządu.

Zwrócił też uwagę, że decyzje ws. otwarcia granicy na produkty rolne z Ukrainy, a także dotyczące Zielonego Ładu, podejmował rząd Mateusza Morawieckiego. — My teraz sprzątamy, bo wiem, że problemy polskich rolników nie są wyssane z palca — podkreślił premier.

W sobotę kolejne spotkanie z rolnikami 

— Umówiłem się z rolnikami na spotkanie w sobotę o godzinie 10.00 w Centrum Dialog, żeby zaraportować im działania, których się podjąłem od czasu ostatniego spotkania — poinformował Tusk na wtorkowej konferencji. Premier ma wtedy przedstawić działania, które podejmuje rząd, aby zaspokoić potrzeby polskiej wsi

Na tę propozycję ostro zareagował Wiesław Gryn ze stowarzyszenia „Oszukana Wieś”. — Nie spodziewam się przełomu — przyznał w rozmowie z money.pl  — My uprawiamy rolę, a nie politykę — podkreślił lider protestujących rolników.

Według niego w UE musi dojść do zdecydowanej zmiany myślenia o rolnictwie. Sektorowi niezbędne są bowiem gwarancje dotyczące zachowania konkurencyjności wobec reszty świata. — Nie może być tak, że cały świat idzie do przodu, a my będziemy tworzyli archaiczne reguły dla rolnictwa — podkreślił Gryn.

— Nie chcemy być jak ten dziad, który cały czas prosi o jałmużnę, tylko chcemy tworzyć konkurencyjne rolnictwo, przynajmniej częściowo. A w dzisiejszej sytuacji jest to niemożliwe — uważa Wiesław Gryn.

Źródło: Barbara Bodalska, www.euractiv.pl

Advertisement

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Policja odzyskała dwa skradzione Ursusy. Surowa kara dla złodziei

Dzięki intensywnym działaniom operacyjnym funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu udało się odzyskać dwa skradzione ciągniki rolnicze, których wartość wynosi około...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics