Najbliższa seria pszenicy w Paryżu zamknęła piątek ceną 220 eur/t (po spadku o blisko 4% w skali tygodnia) do poziomu najniższego od 2 miesięcy. Kukurydza podrożała w minionym tygodniu o symboliczne 0,25 euro do 210 eur/t, a rzepak stracił w tym czasie 33,75 euro (-6,6%) do 474,5 eur/t.
Wydarzeniem tygodnia i miesiąca była publikacja lipcowych prognoz podaży i popytu przez USDA w piątek. Amerykańskie dane okazały się lepsze od oczekiwań dla krajowego i światowego rynku pszenicy, wywołując pogłębienie spadków notowań tego zboża w Chicago i w Paryżu.
USDA oczekuje obecnie, że w bieżącym sezonie (od początku czerwca do końca maja następnego roku) produkcja pszenicy w USA wyniesie 54,7 mln ton, czyli o 7% więcej niż w roku poprzednim, szacunki opublikowane w – wynika z opublikowanego w piątek raportu WASDE.
Oprócz Stanów Zjednoczonych, w mniejszym stopniu, swoje oczekiwania co do zbiorów w Argentynie i Kanadzie podniosła także USDA. W konsekwencji zwiększono o 2% szacunki światowych zapasów pszenicy na koniec bieżącego sezonu (2024/25).
Jednocześnie raport był neutralny dla kukurydzy
Wprawdzie kukurydza również odnotowała wzrost szacunków produkcji w USA (+1,6%) w porównaniu z danymi opublikowanymi w czerwcu, to jednak przeszacowanie to jest równoważone przez zmniejszenie oczekiwanych zbiorów w Unii Europejskiej, Rosji i Kanadzie, a także znaczny wzrost spożycia przez zwierzęta.
Okresowe zmiany notowań kontraktów futures:
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 12.07.2024):
Kontrakty na zboża:
Skic poniedziałek
Kontrakty na oleiste:
Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Eurnext-Paryż