Unijne zboża i rzepak potaniały w skali minionego tygodnia

Połowa minionego tygodnia przyniosła spore odbicie na giełdowym rynku zbóż, które okazało się tylko krótkotrwałe. W piątek ukazał się comiesięczny raport USDA na temat podaży i popytu w skali USA i globalnie. Nie wsparł on jednak dalszego wzrostu kontraktów w Paryżu. W konsekwencji unijna pszenica i kukurydza zamknęły piątek i cały tydzień kilkuprocentowym spadkiem.

Tygodniowa przecena amerykańskiej pszenicy przekroczyła 3%, ale tylko 0,1% w przypadku kukurydzy.

W Chicago zboża tanieją w poszukiwaniu konkurencyjności na rynku eksportowym. Liderem przecen jest amerykańska pszenica (SRW), w przypadku której notowania są teraz najniższe od ponad roku. Jedynie soja cieszy się dużym zainteresowaniem nabywców, szczególnie z Chin, a jej notowania ostatnio rosną (3,1% w skali tygodnia).

W Paryżu trend spadkowy zbóż trwa od początku listopada. Kukurydza próbuje stabilizować się w ostatnich dniach w okolicy 290 eur/t – najniżej od lipca tego roku. Pszenica z dostawą w marcu zatrzymała się na wsparciu technicznym (300 eur/t), co jest wyceną najniższą od wiosny tego roku.

Słabe zbiory unijnej kukurydzy wspomagane są rekordowym importem, który przewyższa ponad dwukrotnie tempo z ubiegłego sezonu.

Unijny eksport pszenicy jest nieco wyższy niż rok temu

Unijny eksport pszenicy jest nieco wyższy od analogicznego okresu poprzedniego sezonu, ale zboże to musi walczyć o nabywców. Konkurencja taniego ziarna z Rosji (rekordowe zbiory), Ukrainy, Australii (rekordowe zbiory) wymusza przeceny, tym większe im droższe staje się euro ma rynku walutowym. Widoczne to było w ostatnich zakupach pszenicy przez Egipt. Pod koniec listopada największy na świecie importer pszenicy na był dużą partię pochodzenia ukraińskiego, a w miniony czwartek kupił rosyjską pszenicę,

Rzepak unijny nie poszedł na razie w ślady kanadyjskiej canoli, która odbiła w ostatnich dniach w górę w oczekiwaniu, że olej rzepakowy będzie mieszany z olejem napędowym przez rafinerie w USA. Unijny kontrakt naśladuje tym czasem zachowanie ropy i oleju sojowego, a wycena terminu lutowego spadłą poniżej 470 eur/t i jest najniższa od początku tego roku.

Olej sojowy w USA mocno potaniał po mniejszym od oczekiwań projektem wzrostu obligatoryjnych norm mieszania go z dieslem w USA. Ropa z kolei tanieje po nałożeniu sankcji na Rosję określających cenę maksymalną zakupu jej surowca na poziomie 65 usd/b.

Eksport ukraińskich zbóż przez porty Morza Czarnego będzie kontynuowany

Pogoda nadal dewastuje uprawy pszenicy w Argentynie i mocno opóźnia zasiewy kukurydzy i soi w  tym kraju. W konsekwencji USDA obniżył prognozę zbiorów pszenicy w Argentynie, ale pozostawił na razie na niezmienionym poziomie prognozy dla kukurydzy i soi. Z drugiej strony oczekiwana jest rekordowa produkcja kukurydzy i soi w Brazylii gdzie pogoda jest bardziej łaskawa, a areał zasiewów rekordowy (USDA pozostawił listopadowy poziom produkcji obu upraw).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics