Unijny program wspierający ochronę środowiska

Unijny program LIFE funkcjonuje od 1992 roku i umożliwia współfinansowanie projektów w dziedzinie ochrony środowiska. Dotychczas współfinansowane były projekty obejmujące zagadnienia ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, ochrony powietrza, gleb i wód, ochrony zdrowia oraz działania mające na celu wzrost świadomości społecznej w zakresie środowiska.
 

 

\"\"

 

Jedną z podstawowych zmian w programie LIFE w perspektywie finansowej 2014 -2020 jest stworzenie dedykowanego podprogramu LIFE na działania na rzecz klimatu o łącznym budżecie ok. 864 mln EUR. Poprzednie edycje programu LIFE również obejmowały finansowanie projektów związanych ze zmianami klimatu, jednak odbywało się to w ograniczonym zakresie.

Dedykowany podprogram LIFE na działania na rzecz klimatu powstał w celu wsparcia wdrażania unijnych przepisów i osiągania celów unijnej polityki w dziedzinie klimatu. Wyróżnione zostały trzy obszary priorytetowe:

•    łagodzenie zmian klimatycznych, w ramach którego finansowane będą projekty dotyczące ograniczania emisji gazów cieplarnianych;
•    adaptacja do zmian klimatycznych, w ramach którego finansowane będą projekty dotyczące przystosowania się do zmian klimatycznych;
•    zarządzanie i informacja w zakresie klimatu, w ramach którego finansowane projekty będą skupiać się na zwiększaniu świadomości, komunikacji, współpracy i rozpowszechnianiu informacji na temat łagodzenia zmian klimatu i działań adaptacyjnych.

W zakresie obszaru ‘łagodzenie zmian klimatycznych’ Komisja Europejska poinformowała, iż w tegorocznym naborze preferowane będą projekty:

•    ukierunkowane na sposoby i strategie gospodarowania gruntami, włączając w to ich użytkowanie, w celu zwiększania sekwestracji węgla;
•    ukierunkowane na poprawę metod monitorowania i rozliczania emisji i pochłaniania emisji gazów cieplarnianych działań związanych z użytkowaniem gruntów;
•    ukierunkowane na zrównoważone wykorzystanie biomasy;
•    ukierunkowane na rozwój rolniczych praktyk pro-klimatycznych (ang. climate smart), np. możliwych do wdrożenia w ramach działań Wspólnej Polityki Rolnej.

Ważną cechą tego programu jest promowanie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska i zmian klimatu, dlatego bardzo istotny jest innowacyjny wymiar projektów (pilotażowy lub demonstracyjny), a także potencjał i zakres wdrażania projektów w szerokiej skali.

Program zarządzany jest przez Komisję Europejską, która raz do roku ogłasza nabór wniosków. Wnioski kierowane są do Komisji Europejskiej bezpośrednio. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), pełni w Polsce funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego programu LIFE. Umożliwia również dodatkowe dofinansowanie projektów LIFE ze środków krajowych.

Beneficjentami programu mogą być publiczne i prywatne podmioty, organizacje i instytucje, tj. np.: organy publiczne, organizacje pozarządowe, instytuty badawcze, przedsiębiorstwa prywatne, a także organizacje branżowe prowadzące działania związane ze zmianą klimatu.

Zaproszenie do składania wniosków o finansowanie w ramach podprogramu LIFE na działania rzecz klimatu pojawi się w połowie czerwca 2014 r. Wszelkie informacje na temat zasad składania wniosków znajdują się na
stronie internetowej NFOŚiGW w zakładce LIFE oraz Komisji Europejskiej.

NFOŚiGW organizuje także szkolenia i konsultacje dla osób/instytucji ubiegających się o dofinansowanie projektów LIFE ze środków unijnych i krajowych.

Ponadto, w dniu 1 lipca 2014 r. organizowany będzie dzień informacyjny LIFE.

Zachęcamy do obejrzenia
prezentacji Komisji Europejskiej na temat dedykowanego podprogramu LIFE na działania na rzecz klimatu.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot: sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniec dopłat na zakup pieców gazowych

Tylko do końca tego roku osoby planujące zakup pieca na paliwo kopalne (w tym gaz) będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na ten cel....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics