UPWr chroni swoje zwierzęta dydaktyczne przed pryszczycą. Jak?

Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wdrożono nowe procedury, które mają na celu zapobieganie transmisji wirusa pryszczycy. Decyzja ta wynika z przeprowadzonego audytu obiektów, gdzie utrzymywane są zwierzęta dydaktyczne, takich jak Stacja Badawczo-Dydaktyczna w Radomierzu i na Swojcu.

UPWr chroni swoje zwierzęta dydaktyczne przed pryszczycą. Jak?

Audyt uczelnianych obiektów – działania na rzecz bioasekuracji

Zlecony przez władze wydziału audyt miał na celu ocenę poziomu bioasekuracji w obiektach hodowlanych i dydaktycznych. Analizie poddano organizację stref czystych i brudnych, kontrolę dostępu do zwierząt, systemy dezynfekcji sprzętu i obuwia, zarządzanie ruchem osobowym oraz obieg materiałów biologicznych i odpadów.

Audyt przeprowadziła firma ASF Bioasekuracja na początku marca 2025 roku. Współpraca z tą firmą trwa od ubiegłego roku, kiedy to zorganizowano szkolenie z zasad bioasekuracji dla studentów weterynarii.

Rekomendacje i plan wdrożenia

Na podstawie raportów opracowanych przez ASF Bioasekuracja zaplanowano:

  • instalację mat dezynfekcyjnych,
  • obowiązkową zmianę odzieży ochronnej w strefach wejściowych,
  • wyznaczenie punktów dekontaminacyjnych,
  • wprowadzenie systemu rejestracji wejść i wyjść z obiektów.

Koszty inwestycji a ochrona zwierząt

Choć realizacja tych rozwiązań wiąże się z kosztami inwestycyjnymi, dziekan wydziału, prof. Stanisław Dzimira, podkreśla ich konieczność w kontekście ochrony gatunków szczególnie wrażliwych na pryszczycę, takich jak bydło, owce i kozy.

Prodziekan, prof. Artur Niedźwiedź, zaznacza, że działania te są niezbędne w obliczu realnego ryzyka pojawienia się ognisk pryszczycy w Polsce.

Zaangażowanie ekspertów

Podczas spotkania omówiono kluczowe kwestie zabezpieczenia obiektów. W dyskusji uczestniczyli m.in. prof. Jarosław Popiel, prof. Ryszard Mordak, prof. Wojciech Niżański, dr Wiesław Bielas oraz Agnieszka Frydrych-Gierszewska, dyrektor Stacji w Radomierzu.

Znaczenie działań prewencyjnych

Wprowadzenie procedur bioasekuracyjnych stanowi odpowiedź na obawy związane z sytuacją epizootyczną w krajach ościennych oraz ryzykiem zawleczenia pryszczycy do Polski. Audyt i rekomendacje stanowią fundament dla dalszego rozwoju ochrony zwierząt i bezpieczeństwa bioasekuracyjnego.

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowe perspektywy ochrony buraków cukrowych

Lista preparatów do ochrony buraków cukrowych w ostatnich latach wyraźnie się skurczyła. Z obrotu wypadły herbicydy zawierające takie substancje jak: desmedifam, chlorydazon, czy w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics