Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu najlepszą polską uczelnią rolniczą w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. W klasyfikacji wszystkich uczelni UPWr zajął 25. miejsce ex aequo z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu.
Ranking przygotowany został przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz 22. W tegorocznym spośród uczelni rolniczych Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu okazał się najlepszą uczelnią w Polsce, przeganiając Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Wśród wszystkich uczelni akademickich w kraju UPWr zajął 25. miejsce utrzymując swoją pozycję z zeszłego roku.
Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 27 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości „IREG Approved”. Jego metodologię opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.
Według przyjętych w rankingu kryteriów UPWr zajął 7. miejsce w kraju w efektywności naukowej oraz w potencjale naukowym, 8. natomiast w innowacyjności.
– Zdobycie pozycji najlepszej uczelni rolniczej w Polsce w rankingu „Perspektyw” to dla nas nie tylko ogromny sukces, ale też potwierdzenie skuteczności rozpoczętych wraz z reformą szkolnictwa wyższego zmian – mówi rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Jarosław Bosy, dodając, że na to pierwsze miejsce na podium pracowali również jego poprzednicy, konsekwentnie stawiając na naukowy rozwój uczelni. I przypomina, że od kilku lat UPWr jest notowany w Rankingu Szanghajskim.
– Nasza weterynaria i nauka o żywieniu człowieka przebiły się więc do poziomu światowego, a tegoroczne notowanie rankingu „Perspektyw” pokazuje ich ugruntowaną pozycję w kraju. Rok temu w rankingu opartym na bazie Web of Science nasza uczelnia zajęła 347. miejsce na świecie i 8. w Polsce pod względem wpływu naukowego publikacji oraz odpowiednio 330. i 3. miejsce w zestawieniu uwzględniającym publikacje gold open access. Uniwersytet w Leiden odpowiadający za ten ranking przeanalizował publikacje 1176 uczelni z całego świata. Nie byłoby tych sukcesów – bo warto mówić wprost o naszych rankingowych notowaniach – gdyby nie ciężka, a przede wszystkim kreatywna praca naszych naukowców – podkreśla rektor Jarosław Bosy, dziękując za te sukcesy nie tylko naukowcom, ale też tym wszystkim, którzy naukowcy sukces wspierają.
– Siłą naszej uczelni jest praca zespołowa i świetni liderzy, a więc nowoczesna forma relacji uczeń-mistrz. To procentuje, a zewnętrznym dowodem skuteczności podjętych działań są właśnie nasze notowania w rankingach – mówi prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Przygotowanie rankingu „Perspektyw” poprzedzone zostało tzw. wielką kalibracją – jako że w wykazie kierunków studiów prowadzonych w polskich uczelniach znajdują się aż 1553 nazwy, fundacja wspólnie z uczelniami dokonała przyporządkowania tych studiów do najpopularniejszych kierunków lub grup kierunków podlegających rankingowej ocenie.
Pełne wyniki rankingu znajdują się na stronie: www.ranking.perspektywy.pl.
UPWr