24 kwietnia br. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Sejm w dniu 8 marca 2013 r., z przedłożenia rządowego, uchwalił ustawę o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (druk sejmowy nr 1067). W głosowaniu podczas trzeciego czytania udział wzięło 449 posłów, 448 głosowało za przyjęciem ustawy, 1 osoba głosowała przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Senat po rozpatrzeniu ustawy na posiedzeniu w dniu 4 kwietnia 2013 r. przyjął ustawę bez poprawek.
Przedłożona ustawa wprowadza zmiany do ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. Nr 52, poz. 379, z późn. zm.). W obecnym stanie prawnym ustawa określa zasady oraz tryb zwrotu podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego oznaczonego kodem CN 2710 19 41 do 2710 19 49 wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Czytaj także:
Użytki ekologiczne bez zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze
Celem przedłożonej nowelizacji jest wprowadzenie przepisu umożliwiającego zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego producentom rolnym w przypadku zmian oznaczeń kodów CN oleju napędowego w Nomenklaturze Scalonej wymienionych w ustawie, a także objęcie zwrotem podatku akcyzowego biopaliwa oznaczonego kodem CN 3824 90 91, wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Druga zmiana polega na dodaniu do ustawy przepisu, który w założeniu zapobiegać ma dokonywaniu zwrotu podatku producentom rolnym prowadzącym działalność w formie spółek, które znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Ostatnia zmiana wprowadzona w drodze przedmiotowej nowelizacji dotyczy zasad dokumentowania wydatków uprawniających do zwrotu podatku. Po wejściu w życie przepisu w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą kopie faktur stanowiących dowód zakupu oleju napędowego nie będą już wymagały potwierdzenia za zgodność przez organy administracji publicznej, a tym samym nie powstanie obowiązek uiszczania opłaty skarbowej.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: Prezydent.pl
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu