Uwaga beneficjenci interwencji PS WPR 2023-2027! Za niedopełnienie tych zobowiązań grożą dotkliwe kary

Skorzystanie przez beneficjenta z pomocy w ramach interwencji I.11. „Premie dla młodych rolników” oraz I.10.5. „Rozwój małych gospodarstw” oraz I.10.1.1. „Inwestycje zwiększające konkurencyjność”, nakłada na uczestnika obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów. Za niedopełnienie zobowiązań grożą kary!

Uwaga beneficjenci interwencji PS WPR 2023-2027! Za niedopełnienie tych zobowiązań grożą dotkliwe kary

Prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów można prowadzić z wykorzystaniem:

• Narzędzia do oceny ekonomicznej gospodarstwa,

• Polskiego FADN/FSDN

lub

• Podatkowej księgi przychodów i rozchodów (gdy w gospodarstwie jest prowadzony wyłącznie dział specjalny produkcji rolnej”

• Ksiąg rachunkowych gdy na podmiot nałożony jest obowiązek ich prowadzenia (art.2 ust.1 ustawy z dnia 29.09.1994 o rachunkowości).

Prowadzenie ewidencji musi być rozpoczęte w terminie najpóźniej 6 miesięcy od dnia przyznania pomocy i należy ją prowadzić do końca okresu związania z celem czyli 5 lat od dnia wpływu I raty.

Narzędzie zostało tak skonstruowane aby beneficjenci działań mogli wywiązać się z obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów oraz w sposób automatyczny przygotować wszelkie niezbędne zestawienia, które należy przedstawić przy składaniu wniosków o płatność.

Jakie kary za niedopełnienie zobowiązań?

Za niedopełnienie tego zobowiązania beneficjent musi liczyć się ze zwrotem otrzymanych środków finansowych:

• Na etapie I raty – odmowa wypłaty I raty,

• Na etapie II raty – 3% kwoty pierwszej raty za każdy rok gdzie nie prowadzono ewidencji oraz odmowa wypłaty II raty,

• W okresie związania celem – 3% wypłaconej kwoty za każdy rok gdy ewidencja nie była prowadzona.

Beneficjent powinien posiadać dokumenty potwierdzające transakcje ujęte w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów. Są to kopie faktur i faktur VAT RR, wydruki paragonu fiskalnego kas rejestrujących, umowy kupna sprzedaży z potwierdzeniami przelewów, rachunek wraz z potwierdzeniem wpływu danej sumy na rachunek. Dokumenty te służyć będą udokumentowaniu wzrostu wartości sprzedaży brutto produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie co najmniej o 30% względem przychodu bazowego.

W przypadku interwencji I.11. „Premia dla młodych rolników” na podstawie prowadzonych zapisów szacowana będzie wysokość dochodów z gospodarstwa w stosunku do dochodów ogółem.

Kinga Białobrzeska Kijek
MODR Warszawa

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Grupa Azoty Polyolefins zwiększa produkcję polipropylenu

Do 23 października br. Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała łącznie 200 tys. ton polipropylenu. To poziom produkcji osiągnięty w ramach testów parametrów gwarantowanych na instalacji Polimery...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics