Uwaga na granaty na polach!

W ostatnim tygodniu policyjny pirotechnik z Puław kilkakrotnie interweniował w związku ze znalezieniem materiałów wybuchowych z czasów II Wojny Światowej. Podczas prac polowych i leśnych wykopana została amunicja przeciwpancerna – granat, pocisk rakietowy oraz blisko dwumetrowa rakieta. Na niebezpieczne znaleziska natknęli się mieszkańcy Janowca, Gołębia oraz Skrudek. 

Uwaga na granaty na polach!
Uwaga na granaty na polach!

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy powiatu puławskiego kilkakrotnie zgłaszali znalezienie przedmiotów, które jak podejrzewali mogły pochodzić z czasów wojennych i stanowiły zagrożenie. Do tego typu znalezisk doszło w Gołębiu, Skrudkach oraz dwukrotnie w Janowcu.

Wykopano granat, pocisk rakietowy oraz rakieta o długości 1,7 metra!

„Policyjny pirotechnik, który interweniował w tej sprawie, stwierdził, że wykopana została amunicja przeciwpancerna – granat, pocisk rakietowy oraz rakieta o długości 1,7 metra! Za każdym razem policjanci zabezpieczali teren do przyjazdu saperów z Dęblina oraz informowali o potencjalnym niebezpieczeństwie i sposobie postępowania w przypadku odnalezienia niewybuchów” – relacjonuje podkomisarz Ewa Rejn – Kozak.

Ze względu na porę roku, większość z nich została odnaleziona podczas prac polowych i leśnych (nasadzenia lasu w Gołębiu). Z kolei amunicję odnalazły dzieci, które bawiły się w pozostałościach po dawnym schronie w Skrudkach.

Niebezpieczne przedmioty zostały podjęte przez saperów z 34 Patrolu Rozminowania z Dęblina, a następnie przewiezione w bezpieczne miejsce, gdzie zostały zdetonowane.

Uwaga na granaty na polach!
Uwaga na granaty na polach!

Pomimo, iż tyle czasu minęło od zakończenia II wojny światowej to wciąż spotykamy się z jej pozostałościami. Pamiętajmy, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, aby w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie odkopywać go, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku służbom, które potwierdzą, czy rzeczywiści mamy do czynienia z niewybuchem, a następnie zawiadomią o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczą miejsce do czasu ich przybycia.

Źródło i fot.: Policja Lubelska

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wyzwania sektora rolno-spożywczego: spotkanie z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz w posiedzeniu komitetu KIG, w dniu 21.11.2024, które...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics