W Polsce zimuje coraz więcej bocianów

W Polsce z roku na rok przybywa zimujących bocianów – wynika z danych zebranych przez Fundację Przyrodniczą Pro Natura. Pięć lat temu – według danych tej organizacji – było to 60 ptaków, w tym sezonie naliczono już 120 bocianów, które zostały na zimę w Polsce.

Fundacja Pro Natura prowadzi akcję liczenia zimujących bocianów od pięciu lat. Liczenie prowadzone jest każdego roku od połowy września do połowy marca. Fundacja udostępniła specjalną infolinię, na którą można dzwonić z informacją o zimujących bocianach. Zbierane są dane dotyczące miejsca zimowania bocianów, ich kondycji i informacje m.in. o tym czy są one dokarmiane przez człowieka, czy też same sobie zapewniają pożywienie.

Dwa razy tyle bocianów zimuje

Magdalena Berezowska-Niedźwiedź z Fundacji Pro Natura podkreśla, że zimowanie bocianów w Polsce, to zjawisko stosunkowo nowe. „Tych osobników jest coraz więcej, pięć lat temu – według naszych danych – było to 60 ptaków, w tym roku naliczyliśmy już 120” – powiedziała Berezowska-Niedźwiedź.

Zdaniem pracowników fundacji, jedynym z powodów wzrostu liczby zimujących bocianów w Polsce może być ocieplenie klimatu. „Nie ma utrzymującej się przez kilka tygodniu pokrywy śnieżnej i bociany mogą żerować. Zostają one w miejscach, w których łatwo jest o pokarm – przy ciekach wodnych, wysypiskach śmieci” – powiedziała Berezowska-Niedźwiedź.

Warmińsko-mazurskie i podlaskie ostoją bocianów

Na zimę w Polsce zostają też bociany chore czy ranne, ale te trafiają do ptasich azyli. Zimujące bociany, to też te, które wykluły się z późnych lęgów i nie są na tyle silne, aby pokonać całą trasę migracji. „Są też osobniki silne i sprytne, które wolą w Polsce przezimować, aby wiosną zająć lepsze gniazdo. Im lepsze gniazdo, w bogatszym w pokarm miejscu, tym łatwiej o zdrową i dorodną samicę, która urodzi zdrowe potomstwo” – powiedziała Berezowska-Niedźwiedź.

Najwięcej bocianów zimuje w województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim. Nie ma ich za to praktycznie na Dolnym Śląsku.

PAP – Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics