Główny Inspektorat Ochrony roślin i Nasiennictwa informuje, że z dniem 4 maja br. został przywrócony obowiązek posiadania ważnych zaświadczeń o ukończeniu szkoleń w zakresie środków ochrony roślin oraz obowiązek badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin.
W dniu 3 marca br. została opublikowana ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. (https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/412) której zapisy art. 145 uchylają w art. 15zzzzy: ust. 2 i 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Uchylone przepisy czasowo zawieszały ustawowe obowiązki dotyczące konieczności posiadania szkoleń z zakresu środków ochrony roślin oraz okresowego badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin.
Od dnia 4 maja 2023 r. został przywrócony obowiązek szkolenia z zakresu środków ochrony roślin
Od dnia 4 maja 2023 r. został przywrócony obowiązek posiadania stosownych uprawnień, w tym szkolenia z zakresu środków ochrony roślin do:
- nabywania środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych;
- dokonywania zbycia środków ochrony roślin profesjonalnemu użytkownikowi;
- dokonywania zbycia środków ochrony roślin nabywcy innemu, niż użytkownik profesjonalny, bez możliwości bieżącej konsultacji z osobą posiadającą kwalifikacje;
- wykonywania zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych;
- świadczenia usług doradczych dotyczących metod ochrony roślin w zakresie realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin oraz stosowania środków ochrony roślin.
Jednocześnie w tym samym terminie zostanie przywrócony obowiązek okresowego badania potwierdzającego sprawności technicznej sprzętu do stosowania środków ochrony roślin, którego badania wygasły/wygasną (przed dniem 4 maja 2023 r.) oraz dla sprzętu starszego niż 5 lat, który nie był wcześniej poddawany badaniom.
Uzupełnienie kwalifikacji oraz przeprowadzenie badania sprzętu należy wykonać w jednostkach do tego uprawnionych. Rejestry przedsiębiorców i podmiotów prowadzących działalność w zakresie:
- prowadzenia szkoleń w zakresie środków ochrony roślin;
- potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin
udostępniane są przez wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa pod adresem http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/.
Sankcje karne!
Nieuzupełnienie ww. wymogów, po dniu 4 maja 2023 r. będzie podlegało karze grzywny.
Źródło: PIORiN
Pseudo rolnik wjechał na moje prywatne pole tam miałam posiane warzywa polał mi jakimś świństwem okropnie śmierdzącym cuchnącym i kiedy zobaczyłam wtedy wjechał na swoje pole zrobił oprysk było to 2 razy przed południem przy silnym wietrze co z naszymi pszczołami do cholery robią co chcą rozlewają w południe gnojówkę przy temp 35 C są bezkarni łobuzy
Ogarnij się człowieku
A który z rolników ma uprawnienia, leją szamba gdzie chcą i kiedy chcą, ponadto opryski robią też kiedy chcą, w samo południe, prosto na pszczoły . Nikt tego nie sprawdza ani z agencji ARMiR, a jak zwrócić uwagę to gotowi wygnać ze wsi , przecież oni nas żywią, tak tylko czym, chemicznym mlekiem, mięsem, i 25 razy pryskanymi owocami i warzywami.
Nie wszystkie środki szkodzą pszczole, od chwastów np pryszcze się w samo południe wtedy oprysk najlepiej działa, nie wtrącaj się rolnikowi on wie co robi bo z tego żyje.
Ogarnij się człowieku