Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna popiera wprowadzenie obowiązkowej bioasekuracji na terenie całego kraju. Kolejnym krokiem rządu powinno być szybkie wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej, która będzie odpowiedzialna za wprowadzenie tych zasad w życie. Zdaniem Izby tylko w ten sposób możemy skutecznie zatrzymać epidemię ASF.
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna od dawna zwracała się do rządu z wnioskiem o wprowadzenie zasad bioasekuracji na terenie całego kraju uważając, że to jedna z podstawowych dróg do zwalczenia ASF.
– Cieszymy się, że nasz głos został w końcu wysłuchany. Wprowadzenie bioasekuracji na terenie całego kraju to bardzo dobra decyzja ministerstwa rolnictwa, bo prewencja jest zawsze skuteczniejsza i mniej kosztochłonna niż zwalczanie choroby w ognisku – powiedział Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.
Ochrona przed ASF powinna być standardem
Samorząd lekarzy weterynarii zwraca jednocześnie uwagę, że zaproponowane przez ministerstwo rolnictwa zasady ochrony stad trzody chlewnej przed ASF nie są niczym nadzwyczajnym. Potrzeba odizolowania zwierząt gospodarskich od zwierząt domowych oraz dzikich, higiena i czystość na fermie (zmian ubrań, mycie rąk, czyszczenie narzędzi), zabezpieczenie paszy czy ograniczenie dostępu do świń osób trzecich już dawno powinny obowiązywać wszystkich polskich rolników.
– Co więcej, zdecydowana większość polskich hodowców świń spełnia te zasady, gdyż wie, że bezpieczeństwo ich hodowli jest najważniejsze – wyjaśnia Łukaszewicz.
Podwyżki dla weterynarzy
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna oczekuje, że kolejnym krokiem rządu będzie szybkie wzmocnienie kadrowo-finansowe Inspekcji Weterynaryjnej, która jest odpowiedzialna za wprowadzenie zasad bioasekuracji w życie.
– Niskie pensje powodują, że nie ma chętnych do pracy. Coraz częściej do konkursów na stanowiska w Inspekcji Weterynaryjnej nie przystępuje ani jedna osoba. W efekcie są w kraju powiatowe inspektoraty, w których pracuje tylko jeden lekarz weterynarii – mówi Jacek Łukaszewicz.
Samorząd lekarzy weterynarii zwraca uwagę, że podwyżki dotyczą zaledwie 2,5 tyś. lekarzy weterynarii pracujących w Inspekcji Weterynaryjnej. Obciążenie budżetu państwa z tego tytułu będzie niewspółmiernie mniejsze niż ewentualne straty gospodarcze, które mogą być efektem rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń na terenie całego kraju.
Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com