W liście do sołtysów wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk napisał, że „doczekaliśmy się wreszcie decyzji o uruchomieniu środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy”. Polsce wciąż nie wypłacono pieniędzy z KPO. Konieczne do tego jest spełnienie warunków dotyczących praworządności.
„Doczekaliśmy się wreszcie decyzji o uruchomieniu środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Bardzo długo Komisja Europejska zwlekała z zaakceptowaniem naszego dokumentu, choć nie było do niego uwag merytorycznych” – napisał w liście Kowalczyk.
„Razem możemy zrobić jeszcze więcej. Dobre programy i śmiałe decyzje to nie wszystko. Wasze zaangażowanie i codzienna praca nadają znaczenie naszym projektom i wdrażanym rozwiązaniom. Bardzo Wam za to dziękuję. Wspólnie nadal możemy zmieniać polską wieś na lepsze” – dodał minister rolnictwa.
„Uruchomimy własne środki, potem je odbierzemy ze środków KPO”
O liście jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. W rozmowie z autorką artykułu Kowalczyk potwierdził, że „jest decyzja o uruchomieniu środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy”. – Na rządzie zapadła decyzja, że teraz uruchomimy własne środki, potem je odbierzemy ze środków KPO – tłumaczył wicepremier.
Pytany, kiedy ta decyzja zapadła, odparł: „Teraz jest w uzgodnieniach międzyresortowych”.
Według informacji gazety, rząd chce już teraz ogłosić nabór na te pieniądze od 1 września, ma się tym zajmować rządowa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Będzie je finansować państwowy Polski Fundusz Rozwoju.
KPO – Krajowy Plan Odbudowy
KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 miliarda euro dotacji i 11,5 miliarda euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.
Komisja Europejska zaznaczyła między innymi, że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.
Kamienie milowe dotyczące praworządności
Kamienie milowe dotyczące praworządności miała zrealizować ustawa dotycząca likwidacji Izby Dyscyplinarnej i powołania nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych.
„Nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej” – powiedziała w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Zaznaczyła, że tę kwestię należy rozwiązać, aby spełnić warunki przyznania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Źródło: tvn24, Gazeta Wyborcza