Wielkopolscy rolnicy: Polska jest zawsze trzy kroki za wirusem ASF

Wirus ASF rozlewa się na całą Polskę. Dramatyczną sytuacją zaniepokojeni są także rolnicy z Wielkopolski – największego zagłębia trzodziarskiego w kraju. Od sześciu lat postulują o zwiększony odstrzał dzików na terenie całej Polski. Jak a razie – bezskutecznie. Bo masowej depopulacji jak nie było, tak nie ma.

Wielkopolska Izba Rolnicza

– Po licznych postulatach w kwestii intensyfikacji redukcji dzików, przedstawiciele polskiego rządu kilkakrotnie zapewniali, że działania te są prowadzone na bieżąco. O tym, z jakim efektem zaobserwowaliśmy na przykładzie feralnych przypadków chorych dzików w powiecie wschowskim, kiedy to znaleziono aż 22 chore dziki w promieniu kilku kilometrów od siebie – zauważa Wielkopolska Izba Rolnicza.

Zdaniem przedstawicieli izby, przy takim zagęszczeniu dzików nawet najlepiej zabezpieczone gospodarstwo nie jest wstanie uchronić się przed wniknięciem wirusa do stada, gdy pojawi się on w środowisku.

Według WIR w walce z ASF Polska jest zawsze trzy kroki za wirusem.

– Przy wyborze metod zwalczania ASF bardziej jest brana pod uwagę opinia publiczna i ekolodzy, którzy nie są w żaden sposób zapoznani z problemem, ani też z konsekwencjami rozszerzania się wirusa ASF, aniżeli zdanie producentów trzody chlewnej – czytamy w stanowisku izby.

Dlatego zdaniem WIR najważniejsza jest teraz ścisła współpraca różnych organizacji.

Jako przykład Izba podaje swoją współpracę z Zarządami Okręgowymi Polskiego Związku Łowieckiego w Wielkopolsce, która ma być podstawą do do dalszych wspólnych działań przeciwko ASF.

Depopulacja i bioasekuracja

Izby rolnicze twierdzą także, że redukcja populacji dzików musi iść w parze z konsekwentnym stosowaniem zasad bioasekuracji we wszystkich gospodarstwach w kraju utrzymujących trzodę.

Wielkopolska Izba Rolnicza dostaje jednak niepokojące sygnały od rolników odnośnie przeprowadzanych kontroli bioasekuracji w gospodarstwach rolnych.

– Niestety w tej kwestii pojawiają się nieścisłości. Podmioty kontrolujące, niejednakowo interpretują wymagania stawiane rolnikom lub też negują sposób wykonania zabezpieczeń budynków np. siatek w wejściach i oknach budynków inwentarskich. Te zalecenia muszą być spójne, gdyż zapobiegają chorobie,ale również warunkują wypłatę odszkodowań na wypadek pojawienia się ogniska ASF – wyjaśnia WIR.

Wielopolscy rolnicy uważają, że walka z ASF powinna obywać się na szczeblu ponad resortowym. Zmian wymaga także kwestia padłych dzików i kosztów ich utylizacji, które obecnie ponosi właściciel gruntu. Takie podejście do problemu powoduje,że właściciele terenu niechętnie zgłaszają przypadkipadłej zwierzyny. Zdaniem WIR, to państwo jest właścicielem dziko żyjących zwierząt i musi ponosić koszty związane z utylizacją takich przypadków.

Bioasekruacja nie tylko dla rolników

– Zasady bioasekuracji nie mogą dotyczyć wyłącznie rolników. Muszaą być one przestrzegane przez wszystkie osoby i służby mające kontakt ze środowiskiem leśnym oraz gospodarstwem rolnym. Dotyczy to na przykład zakładów usług leśnych, pracowników ARiMR, PIOR, weterynarii – tłumaczy WIR.

Wielkopolska Izba Rolnicza podkreśla, iż kampania informacyjna odnośnie ASF nie powinna się zamykać tylko w kręgu: rolnik-myśliwy, ale także powinna zostać poszerzona o firmy branżowe, których przedstawiciele oraz dostawcy mają styczność z kilkoma gospodarstwami w ciągu dnia.

– Kampanie szkoleniowe należałoby przeprowadzić dodatkowo wśród zatrudnionych w Polsce pracowników z krajów spoza UE, np. podczas obowiązkowych szkoleń z zakresu BHP. Akcje informacyjne muszą również trafić do ogółu społeczeństwa, tak aby konsumenci nie obawiali się spożywania mięsa wieprzowego, natomiast mieli świadomość zagrożenia dla przyszłości polskiej branży mięsnej – tłumaczy WIR.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

10 tysięcy kary za błąd przy oprysku. Pierwsze kary już nałożone

Nowe przepisy, surowsze sankcje i kontrole terenowe – sezon oprysków rozpoczął się nie tylko na polach, ale i w kalendarzach inspektorów. Pierwszy mandat –...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics